Naše patronka spisovatelka Ivona Březinová doporučuje na dlouhé podzimní večery, nebo jako dárek pod stromeček zajímavé a pěkné knížky. Potěšte své děti nebo sami sebe čtením příběhů, které jsou plné fantazie, radosti a postav z pohádkového světa. Pokud by vám níže uvedené tipy nestačily, kupte si jakoukoli knihu v internetovém knihkupectví kosmas.cz a podpořte tím naši činnost.


Můj skřítek Šalvěj - titulní stránka knížky

Můj skřítek Šalvěj
autorka: Markéta Vydrová, Ilustrace: Markéta Vydrová, Praha: Triton, 2014, ISBN: 978-80-7387-787-3
pro děti od 7 let

Koupit na kosmas.cz

Poetické vyprávění malé Markétky, která si přála mít za kamaráda skřítka. Chtěla ho opravdu moc, pořád na něj myslela a nakonec si ho nakreslila. A skřítek byl na světě! Stal se Markétčiným průvodcem a společníkem mnoha dobrodružství, jako je třeba Velká maková loupež, Jak Kváža Báža stonala nebo Jak chtěl krokodýl nový ubrus. Fantazii se v této knize meze nekladou. Stačí si jen vymýšlet spolu s Markétkou a snít. Hrát si se zvuky slov, dělat si legraci a nalézat nové a nové přátele. A jak to nakonec dopadlo? Markétka, která bez pastelek a skřítka Šalvěje neudělala ani ránu, se nakonec stala opravdickou malířkou a ilustrátorkou.


Pohádkový klásek - titulní strana knížky

Pohádkový klásek
autorka: Jana Semelková, Ilustrace: Marcela Valterová, Praha: JaS, 2014, ISBN: 978-80-87654-07-1
pro děti od 5 let

Koupit na kosmas.cz

Sourozenci Viktor a Viktorka jsou na prázdninách u babičky Karly a dědečka Karla. Opékají buřty a při ohýnku zpívají známé lidové písničky. Děda vypráví pohádky a všichni zkoušejí recitovat básničky a různá říkadla. Čeká je výlet vlakem i pobyt na chalupě dědova bratra Jakuba. V lese sbírají houby i borůvky a ve městě se na pouti svezou na kolotoči a zadovádí si ve skákacím hradu. Každým dnem je provází nějaká pohádka. Ale pomalu se blíží konec prázdnin a Viktor se chystá poprvé do školy. Má trochu obavy, aby tam všechno zvládl. Děda ho však uklidní. Vždyť i Viktorka je školačka. A za odměnu je pokaždé budou čekat pohádky. Stačí, aby si děda sedl do svého vyprávěcího křesla, a povídání může začít.
Koláž prázdninových příhod jedné rodiny je proložena pohádkami Boženy Němcové, Elišky Krásnohorské, verši Josefa Václava Sládka a lidovými říkadly a rozpočitadly.


Prázdniny blbce číslo 13 - titulní stránka knížky

Prázdniny blbce číslo 13
autor: Miloš Kratochvíl, Ilustrace: Lenka Jasanská, Praha: Mladá fronta, 2014, ISBN: 978-80-204-3365-7
pro děti od 8 let

Koupit na kosmas.cz

Tadeáš přinesl na vysvědčení několik trojek a doma je oheň na střeše. Maminka, která ho veze na prázdniny k dědovi, je tak rozčílená, že při vjezdu na dědovu zahradu nabourá do višně. O višeň je opřený žebřík a něm stojí Tadeášův táta. Strom náraz nepřežije, maminka má zlomenou pravou nohu a levou ruku, tatínek to má obráceně. Jen Tadeášovi se nic nestalo a strýc Olda se nabídl, že se o něj postará. Je trochu podivín, Tadeáš se ho dřív bál. Ale Olda ho naučí lézt po stromech a čerpat z nich sílu. Také tvrdí, že trojka je dobrá známka. On sám byl vždycky černá ovce rodiny a Tadeáš musí uznat, že s praštěným strejdou je opravdu legrace. Když si pak ve vsi najde i nové kamarády, nestojí společným veselým lumpačinám nic v cestě.


A nakonec ještě jeden tip přímo od naší patronky.


Fotbal s Fandou - titulní strana knížky

Fotbal s Fandou
autorka: Ivona Březinová, Ilustrace: Helena Zmatlíková, Praha: Artur, 2014, ISBN: 978-80-7483-026-6
pro děti od 7 let

Koupit na kosmas.cz

Druhák Láďa je nadšeným fotbalistou. Sní o tom, že se jednou stane slavným fotbalovým útočníkem. Ale ví, že pro svůj sen musí něco udělat. Teoreticky už všechno zná. Umí odříkat pravidla, ví, jak se provádí kop přímým nártem a jak vnitřním nártem, kdy je dobré použít hlavičku a jak zmást útočícího soupeře. Ale uměl by tohle všechno Láďa i na hřišti? Zatím moc ne. Proto vstoupí do místního oddílu a začne tvrdě trénovat s partou stejně nadšených kluků. Jenže pak se začnou objevovat ty podivné kruhy. Vždycky jsou tři. Jednou nakreslené na školní tabuli, jindy načmárané v písku před domem, nebo vyryté na hřišti. Co to má znamenat? Podaří se Láďovi a jeho kamarádům tuhle záhadu rozluštit?