Noc s Andersenem je za námi, jaro v plném proudu a my přinášíme tipy na knížky od spisovatelky a naší patronky Ivony Březinové. A kdyby náhodou nestačilo, tak si můžete vybrat sami v internetovém knihkupectví kosmas.cz.


roberta_a_ufo_adamec

Berta a Ufo
autor: Miroslav Adamec, ilustrace: Jitka Petrová, Praha: Edice České televize, 2014, ISBN: 978-80-7404-128-0
pro děti od 4 let

Koupit na kosmas.cz

13 příběhů, které spisovatel a scenárista Miroslav Adamec napsal podle svého stejnojmenného večerníčku. Berta je malá brýlatá holčička, která chodí do školky. Při vybíjené v parku ji před letícím míčem zachrání malé Ufo – mimozemšťánek, který se umí přeměňovat v nejrůznější předměty, a dokonce je umí i ovládat. Změní se nejen v míč, ale třeba i v baterku nebo robopsa. Auto přemění ve vznášedlo a Bertinu rodinu doveze metrem až k moři do Benátek. Chalupu změní v raketu, která přistane na Měsíci. Každý příběh je jedno velké dobrodružství. Ufík je prostě nejlepší kamarád v celém vesmíru!


pohadkove_vajicko_semelkovaPohádkové vajíčko
autorka: Jana Semelková, ilustrace Marcela Walterová, Praha: JaS, 2015, ISBN: 978-80-87654-14-9
pro děti od 5 let

Koupit na kosmas.cz

Další mozaika pohádek, říkanek a malých dobrodružství předškoláka Viktora a druhačky Viktorky Hrdličkových, jejich rodičů Petry a Petra a prarodičů Karly a Karla. Po knize Pohádkový zvoneček a Pohádkový klásek se s nimi tentokrát setkáváme v období jara, kdy slaví Velikonoce i Svátek matek. Tomu jsou podřízeny nejen situace a zážitky z třígeneračního soužití, ale i výběr lidových říkanek a písniček. Nechybí ani převyprávění několika pohádek Boženy Němcové a Elišky Krásnohorské, které jarní atmosféru probouzející se přírody doplňují.


dokonala_klara_futovaDokonalá Klára
autorka: Gabriela Futová, ilustrace Martina Matlovičová, Praha: Albatros, 2014, ISBN: 978-80-00-03647
pro děti od 6 let

Koupit na kosmas.cz

Klára se chystá jít poprvé do školy. Moc se těší, i když si říká, že je pro ni škola možná zbytečná. Vždyť už umí číst, psát i počítat. Její babička dřív ve škole, kam bude Klára chodit, pracovala jako učitelka. Všichni doma jedináčka Kláru ujišťují, jak je skvělá. Všichni, až na dědu. Ten ji má také rád, ale vidí její rozmazlenost. Klára si ovšem myslí, že je dokonalá. Těžce nese, že má ve třídě soupeřku. A pokud není po jejím, zlobí se. Když ve školním představení nedostane roli princezny Jelky, zanevře na školu úplně. Co teď? Začne od pololetí chodit jinam, nebo zkusí nepříznivý dojem napravit? A dokáže si vůbec přiznat svoje chyby?
Součástí knihy je scénář dětského divadelního představení – pohádka O voňavé Jelce.


klara_a_bubaci_nagyova_dzerengovaKlára a bubáci
autorka: Patra Nagyová Džerengová, ilustrace Katarína Gasko, Praha: Mladá Fronta, 2014, ISBN: 978-80-204-3063-2
pro děti od 5 let

Koupit na kosmas.cz

Kláře brzy bude šest let. Její maminka je lékařka a stará se v Africe o černošské děti umístěné do dětského domova. O Kláru se mezitím stará tatínek, který se však znovu oženil a Klářina druhá máma čeká miminko. A protože jsou navíc prázdniny, odjíždí Klára za dědou na vesnici. Těší se, ale má starosti. Doma pod její postelí totiž bydlí bubáci. Klára kvůli tomu nechce spát sama. Jestlipak se jí u dědy podaří na bubáky zapomenout? Copak bubáci bydlí pod každou postelí? U dědy si najde kamarády, společně si hrají na nemocnici a vyvádějí nejednu nebezpečnou neplechu. Ale strach z bubáků jí děda pomůže překonat. Nebo za to může pejsek, kterého dostala k narozeninám? A možná taky malá sestřička, která se narodila a kterou musí Klára ochraňovat.


A nakonec ještě jeden tip přímo od naší patronky.


danda_ma_hlad_brezinovaDanda má hlad
autorka: Ivona Březinová, ilustrace Aneta Holasová, Praha: Mladá fronta, 2014, ISBN: 978-80-204-3292-6
pro děti od 6 let

Koupit na kosmas.cz

Sedmiletý Otík by si moc přál nějakého domácího mazlíčka, ale rodiče o tom nechtějí ani slyšet. Otík by nejvíc ze všeho chtěl koně, ale ten by mu doma neprošel – neprošel by dveřmi a neprošel by u maminky, která odmítá mít z obýváku stáj. Prateta Vilemína nakonec přinese Otíkovi k narozeninám masožravou kytku jménem Danda. Otík se o ni začne starat jako o zvířátko, kytka roste a začíná být stále žravější a vybíravější. Z toho pak plynou všelijaké patálie. Situace začíná být nesnesitelná, a tak se kytka stěhuje do školy, kde se o ni začne starat školník a Danda prokáže i mnohé služby.