I v únoru lze najít v knihkupectvích zajímavé knížky. Opět pro Vás vybírala naše patronka Ivona Březinová. Ale můžete vybírat také sami v internetovém knihkupectví kosmas.cz.


selekce_cassova

Selekce
autorka: Kiera Cassová, Praha: CooBoo, 2014, ISBN: 978-80-7447-624-2
čtení pro dívky. První díl trilogie (Selekce, Elita, První)

Koupit na kosmas.cz

Příběh sedmnáctileté Americy Singerové je tak trochu variací na pohádku o Popelce. Odehrává se ve vzdálené budoucnosti, svět je po čtvrté světové válce zmítaný chudobou a společnost rozdělena do osmi kast. America je Pátá, její rodina si vydělává malováním obrazů a zpěvem. America už dva roky prožívá lásku k Aspenovi, který je však členem šesté kasty, proto je jejich vztah nežádoucí. Do toho všeho však přijde dopis, který všechny dívky mezi 16. a 20. rokem vyzývá k účasti v konkursu na nevěstu korunního prince Maxona. America se dostává mezi 35 nejúspěšnějších a odjíždí na královský zámek, kde se koná druhé kolo. Původní záměr, že touto akcí jen vytrhne rodinu z chudoby, však postupně získává trhliny.


za_zviratky_do_hor_kovarikovaZa zvířátky do hor
autorka: Zuzana Kovaříková, Ilustrace: Andrea Tachezy, Praha: Albatros, 2014, ISBN: 978-80-00-03801-8
pro děti od 7 let

Koupit na kosmas.cz

Kniha pro malé čtenáře vyšla v edici Třetí čtení a volně navazuje na tituly Za zvířátky do lesa a Za zvířátky k vodě od stejné autorky. Hrdiny všech příběhů jsou obyčejní tvorové, kteří volně žijí v české přírodě, ale které dnešní děti často znají méně než zvířata ze zoologických zahrad. Situace, jež zvířecí hrdinové v knihách zažívají, ale tak docela obyčejné nejsou. V krátkých epizodách čtenář pozná radosti i starosti zvířátek v jejich přirozeném prostředí. Zvířata jsou tu jedinými hrdiny, navíc disponují lidskými vlastnostmi a pocity. Krátké příběhy jsou vždy doplněny encyklopedickým heslem k ještě lepšímu poznání jednotlivých tvorů.


ja_se_nechtel_stehovat_krolupperova

Já se nechtěl stěhovat
autorka: Daniela Krolupperová, Ilustrace: Katarína Ilkovičová, Praha: Mladá Fronta, 2010, ISBN: 978-80-204-2328-3
pro děti od 6 let

Koupit na kosmas.cz

Martin se přes prázdniny s rodiči přestěhoval z vesnice do města. Druhou třídu už začíná v jiné škole. Noví spolužáci se mu ale posmívají kvůli příjmení i kvůli tomu, že si do školy přinesl svou oblíbenou plyšovou žirafku. Někteří mu dokonce začínají i ubližovat, aktovku mu vysypou do koše a přezůvku hodí do záchodu. Martin se neumí ozvat, je nesmělý a cítí se sám. Stýská se mu po starých spolužácích. Všechno se ale změní, když kluci zjistí, že Martin je dobrý ve fotbale. Konečně si najde nové kamarády. A že se mu stýská po těch starých? Vždyť i je občas uvidí, protože dům na vesnici si rodiče nakonec nechají jako víkendovou chalupu.


A nakonec ještě jeden tip přímo od naší patronky.


adelka_a_zlobidylko_brezinova

Adélka a Zlobidýlko
autorka: Ivona Březinová, Ilustrace: Olga Franzová, Praha: Albatros, 2014, ISBN: 978-80-00-03513-0
pro děti od 7 let

Koupit na kosmas.cz

Adélka chodí do druhé třídy. Když jednou venčí svého psa, jezevčíka Kaštana, objeví v křoví zvláštního kamaráda. Je to hadrový panáček, který má tu moc, že kdo ho právě má u sebe, zlobí. A tak zlobí nejen Adélka, ale postupně i Adélčini spolužáci. A také rodiče. Maminka odmítá uvařit večeři, tatínek si klidně dá boty na stůl. A co teprve paní učitelka, která si při vyučování kouše nehty a nechce se jí učit. Korunu všemu pak dá pan ředitel, který ve školní jídelně hází po učitelkách knedlíky. A za tohle všechno může hadráček. Není proto divu, že dostal jméno Zlobidýlko. Adélka se nakonec rozhodne, že mu od zlobení pomůže, ale naučit se nezlobit, to dá někdy pořádnou práci.
Kniha pro mírně pokročilé čtenáře vychází i s pracovním sešitem.