Je po Vánocích, ale důvod ke koupení pěkné knížky se určitě najde i v lednu. Takže přinášíme další knižní tipy od naší patronky Ivony Březinové. Případně se podívejte na další knížky v internetovém knihkupectví kosmas.cz.


anna_gaarder

Anna
autor: Jostein AnGaarder, Ilustrace na obálce: Nanako Ishida, Praha: Albatros, 2014, ISBN: 978-80-00-03509-3
pro děti od 11 let

Koupit na kosmas.cz

Norské dívce Anně bude za několik dní šestnáct. Spolu se svým chlapcem Jonasem se zajímá o životní prostředí, všímá si, jak se krajina severní Evropy otepluje, jak každý den ubývá rostlinných i živočišných druhů. Příběh Anny se prolíná s příběhem Novy, Aniny pravnučky. Ta (po mnoha letech) zabrousí jednoho dne při hledání informací na internetu na vzkaz, který jí den před svými 16. narozeninami napsala prababička Anna. Pomocí vzácného rodinného prstenu dává Nova Anně šanci, aby se pokusila ve své současnosti zamezit poškozování planety. Je to poslední možnost. Pokud se to nepodaří, vyplní se skutečnost, kterou prožívá Nona – svět bez zdrojů energie, bez mnohých zvířat a rostlin, ale plný ekologických emigrantů, kteří na velbloudech prchají před rozšiřující se pouští do kdysi studených částí Evropy.


o_line_babicce_kastnerova

O líné babičce
autorka: Alena Kastnerová, Ilustrace: Jakub Zich, Praha: Mladá Fronta, 2011, ISBN: 978-80-204-2438-9
pro děti od 6 let

Koupit na kosmas.cz

Vtipné vyprávění o babičce, která celý život pracovala, starala se o manžela a vychovala dvě děti. Teď už je v důchodu a chce si užívat, ne jenom hlídat vnoučata. Napíše si seznam všeho, co by chtěla zažít a zatím na to neměla čas. Papírky s přáními vloží do plátěného škapulíře. Postupně papírky vytahuje a my ji můžeme sledovat ve spoustě komických situací, protože babička všechno bere s nadhledem. Vyzkouší si řízení nejrychlejšího auta na světě, proletí se balonem, v Himálajích potká yettiho, naučí se lyžovat a ovládat počítač a podniká spoustu dalších věcí. Nakonec odjede k moři a vzpomíná, co za svůj život všechno zažila.


krtek_v_zime_miler

Krtek v zimě
autoři: Zdeněk Miler a Hana Doskočilová, Ilustrace: Zdeněk Miler, Praha: Albatros, 2014, ISBN: 978-80-00-03775-2
pro děti od 3 let

Koupit na kosmas.cz

Bohatě ilustrovaná knížka o oblíbeném Krtkovi obsahuje dva zimní příběhy – Krtek a sněhulák a Krtek a Vánoce.
Většina Krtkových kamarádů v zimě spí, a tak se Krtek rozhodl, že si postaví sněhuláka. Společně se kloužou na sněhu, koulují a sáňkují. Jenže pak přijde obleva a sněhulákovi vůbec není dobře. Přivolaný pes záchranář poradí odstěhovat sněhuláka vysoko do hor, kde může přečkat období tepla. Pak se kamarádi opět shledají. Druhý příběh vypráví o tom, jak Krtek ozdobil svým přátelům vánoční stromek a nachystal i dárek pro kamarádku myšku.


A nakonec ještě jeden tip přímo od naší patronky.


utek_kryspina_brezinovaÚtěk Kryšpína N.
autorka: Ivona Březinová, Ilustrace: Barbora Kyšková, Praha: Albatros, 2014, ISBN: 978-80-00-03712-7
pro děti od 9 let

Koupit na kosmas.cz

Kryšpín chodí do páté třídy. Je to citlivý kluk, v mnohém ohledu vnímavější než jeho okolí. Žije jen se svou skvělou babičkou, které říká baminko. Kamarádů moc nemá. Přátelí se vlastně jen s vietnamskou dívkou Hangh, která chodí do vedlejší třídy. Spolužáci ho moc neberou, kvůli zdravotnímu omezení jim připadá divný. V lepším případě ho ignorují, v horším mu ubližují. Situace se vyhrotí na škole v přírodě. Šikana dostupuje takové meze, že Kryšpín jedné noci z horské ubytovny raději utíká pryč. Do lesa, kde je sám, ve tmě nic nevidí, neslyší, a přesto se cítí bezpečněji než v pokoji plném spolužáků. Nikdo však neví, kde je. A tak se rozjíždí pátrání, do kterého je zapojen i policejní pes…