Žijeme v rychlé době, vše se neustále mění, posouvá. Nestačíme se ani rozkoukat a je podzim a budou Vánoce. Možná na Vás už padá napětí a úzkost z toho, co všechno ještě musíte zařídit, nakoupit, umýt, připravit, upéct… a seznam by mohl pokračovat ještě dál a dál.

Proto bych Vám chtěla připomenout, abyste v tom shonu nezapomněli na sebe. Člověk se musí v první řadě postarat o své potřeby a pak se může plnohodnotně věnovat druhým. Vzpomeňte si, co Vám neustále opakují letušky před odletem, „nejdříve nasaďte dýchací masku sami sobě a pak pomáhejte ostatním“. Myslím si, že stejný princip platí i v životě. Není to nic sobeckého. Je dobré si uvědomit, že když jste unavení a fungujete jen na 30%, tak můžete dát ostatním jen 30%. Zatímco, když jste odpočatí a spokojení, můžete dát 100%.

Na chvíli se zastavte a uvědomte si, co potřebujete k tomu, abyste byli spokojenější.

Zde máte pár tipů, které Vám mohou zpříjemnit den:

  • Zkuste žít přítomností. Člověk často přemýšlí o spoustě věcí najednou (co se stalo včera, případně v hluboké minulosti, co musíte všechno udělat zítra a o víkendu, kam pojedete a co si s sebou zabalit, co koupit tchánovi apod.) Zkuste tyto myšlenky na chvíli zastavit a soustředit se jen na jednu věc, na přítomnost a na to, co právě děláte. Pokud obědváte, tak dejte pryč mobilní telefon, zapněte příjemnou hudbu, zapalte si svíčku a vědomě si užijte dobré jídlo.
  • Každý den si zkuste udělat drobnou radost. Ať už je to namalování si nehtů, dát si večer voňavou koupel, dát si šálek dobré kávy, chvilka meditace, přečtení si kapitoly z Vaší oblíbené knihy atd.
  • Zkuste si okolo sebe vytvořit příjemné prostředí. Samozřejmě s dětmi není reálné, aby bylo vždy uklizeno, ale zkuste si udělat svůj koutek, kde budou věci, které máte rádi a na které se rádi koukáte (třeba fotky rodiny, hezká dekorace apod.) a pokud se budete chtít porozhlédnout po bytě, koukejte se na Vaše oblíbené místo.
  • Zkuste alespoň pár minut relaxovat. Pohodlně se položte na záda. Zavřete očí, pomalu a zhluboka dýchejte a zkuste si vizualizovat svůj cíl, něco čeho chcete dosáhnout. Představte si celou situaci se všemi detaily.
  • Zaměřte se na pozitivní věci a radost ze života. Negativní věci vyřešte a nechte být. Už se dále netrapte a zbytečně nerozpitvávejte a nepřehrávejte si situace stále dokola.
  • Stanovte si priority. Je důležitější mít doma vygruntováno nebo si užít klidné, veselé a hravé svátky? Neklaďte na sebe zbytečně přehnané nároky.
  • Jezte dostatek vitamínů, pijte dostatek tekutin.
  • Nesrovnávejte se s ostatními. Každý je unikátní a má talent na něco jiného. Srovnáváním ničeho nedosáhnete. Snažte se dělat věci, jak nejlépe umíte. Pracujte na sobě a soustřeďte se na sebe. „Srovnáváním končí štěstí a začíná nespokojenost“ Soren Kierkegaard.