Máte zájem stát se osobním asistentem a zajímalo by Vás, jaké jsou možnosti asistence? Podívejte se do našeho pravidelně aktualizovaného přehledu dětí, u kterých hledáme osobního asistenta.

V přehledu je vytvořen ke každému dítěti zvlášť krátký popis, včetně informací o jeho diagnóze, rozsahu asistence a místa výkonu. Každé dítě má přiřazeno jedno číslo, které slouží k jeho identifikaci v našem systému.

 

V případě zájmu pište na email nebo volejte:

Kontaktní sociální pracovnice

Bc. Veronika Hauptová

kontaktni.oa@hornomlynska.cz

733 710 403

 

AKTUÁLNÍ SEZNAM MOŽNÝCH ASISTENCÍ

1. Ondra (5 let) – Autismus

Ondrovi hledáme asistenta pro trávení volného času v domácnosti v Čelákovicích (velmi dobré a rychlé spojení z centra Prahy a Vysočan). Ondra je inteligentní a velmi klidný, dospělé plně respektuje. Komunikuje pomocí několika vlastních znaků, které ho rodiče naučili. Asistent by si s Ondrou měl aktivně hrát, rodina uvítá také asistenci pro venkovní a pohybové aktivity. Časový rozsah dle domluvy, 2-4x týdně minimálně na 3 hodiny, možnost odpoledních i dopoledních asistencí, vše dle domluvy s asistentem. Ondrovi rodiče proplatí asistentovi cestu do/z Čelákovic.

Specifikum:  Autismus
Forma asistence:  domácnost / venkovní pohybové aktivity
Rozsah:  dle možností asistenta
Lokalita:  Čelákovice (spojení 30 minut z centra Prahy)
Poznámka:  Od září 2018 rodina hledá asistenta na celý úvazek do ZŠ Mladá Boleslav 8:00 – 15:00.

 

3. Ondra (14 let) – opožděný vývoj, opožděný vývoj řeči, problémy s jemnou a hrubou motorikou, mírná forma epilepsie

Ondra je na mechanickým vozíku, hledáme asistenta na ranní doprovody z Prahy 4 (domácnost) na Prahu 2 (Jedličkův ústav) v časovém rozmezí od 7:00 do 8:00 hod. Asistence by probíhala 3x v týdnu dle možností asistenta. Ondra je společenský a zábavný kluk.

Specifikum:  opožděný vývoj, opožděný vývoj řeči, problémy s jemnou a hrubou motorikou, mírná forma epilepsie
Forma asistence:  doprovod
Rozsah:  3x týdně dle domluvy, od 7:00 do 8:00 / 5 hodin týdně
Lokalita:  Praha 11 – Chodov, Praha 2 – Vyšehrad
Poznámka:  S

 

4. Max (3 roky) – bez diagnózy, hypotonie strabismus

Maxíkovi hledáme asistenta na dopolední čas přibližně 4-5h 2x v týdnu (dle domluvy) na trávení času v domácnosti, procházky, později možné krátké doprovody. Rodina sice žije v Knovízi u Slaného, ale asistence by probíhala na Praze 6 (Bílá Hora) v domácnosti babičky Maxíka, kde je dům s veškerým zázemí a velkou zahradou a možností procházek – blízko obora Hvězda. Maxík vypadá jako normální kluk, je hravý, veselý, miluje procházky a hračky se zvukem. Sám nechodí, neleze, plazí se, zcela normálně zvládá stravu, ale je potřeba krmení. Maxík je dosud bez konkrétní diagnózy. Má rád a vyžaduje pozornost a zabavení, nemá rád samotu jinak se vzteká. Asistent by měl být energický, sktivní, hravý a schopný Maxíka unést (cca 15kg)

Specifikum: bez diagnózy, hypotonie strabismus
Forma asistence:  domácnost
Rozsah:  2x týdně (dle domluvy) 8:00 (30) – 13:00(30) domácnost Praha 6, procházky
Lokalita: Praha 6 (Bílá Hora)
Poznámka:

 

6. Filip (5 let) – Poruchy autistického spektra, ADHD

Filipovi hledáme asistenta, který s ním bude trávit volný čas v domácnosti v Brandýsu nad Labem – Stará Boleslav. Časový rozsah dle domluvy, 2x až 4x týdně v odpoledních hodinách minimálně na tři hodiny. Asistent by měl být hravý a umět zaujmout dítě. Od září 2018 hledáme asistenta na celý úvazek pro ASISTENCI V ZŠ Mladá Boleslav od 8:00 do 15:00.

Specifikum:  Poruchy autistického spektra, ADHD
Forma asistence:  domácnost / od září 2018 asistence v ZŠ Mladá Boleslav na celý úvazek, viz výše
Rozsah:  2x až 4x týdně v odpoledních hodinách (minimálně 3 hodiny) / 6-12 hodin týdně
Lokalita:  Brandýs nad Labem – Stará Boleslav
Poznámka:

 

8. Zoika (7 let) – Hydrocefalus, DMO – triparetická forma

Zoika potřebuje asistenta na doprovod ze školy (u stanice metra C Ládví zhruba v 14:15) a následně doprovod domů (jen dvě stanice metra) a poté se věnovat volnočasovým aktivitám. Pokud by byl asistent v nějakém směru hudebně nadaný, nebo uměl se Zoikou cvičit, rodina by to uvítala, ale není to podmínkou. Preference asistování v Pátek (není podmínkou), asistent si může vybrat 2 libovolné dny v týdnu dle časových možností (kromě Pondělí). Zoika komunikuje a pohybuje se  na vozíčku. Už dokáže stát sama na čtyřech. Sama si dokáže říct co potřebuje, je velmi chytrá a hudebně nadaná. Je ale také tvrdohlavá a ráda na sebe strhává pozornost. Nosí silné brýle kvůli zhoršenému zraku. Nemá ráda, když se o ní někdo baví s někým dalším a nekomunikuje přímo s ní.

Specifikum:  Hydrocefalus, DMO – triparetická forma
Forma asistence:  doprovod / domácnost
Rozsah:  14:00 – 17:00 2x v týdnu kromě Pondělí záleží na asistentovi / 6 hodin týdně
Lokalita:  Praha 8
Poznámka:

 

11. Janek (7 let) – Dětský autismus, MR, šedý zákal, sekundární glaukom, DMO na LHK

Janek nosí velmi silné brýle, spolupráce a sebeobsluha je minimální. Asistence by probíhala formou volnočasových aktivit, v domácnosti, nebo venku a okolí.

Specifikum:  Dětský autismus, MR, šedý zákal, sekundární glaukom, DMO na LHK
Forma asistence:  domácnost
Rozsah:  1x – 2x odpoledne PO-PA dle domluvy
Lokalita:  Beroun – ul. Komenského
Poznámka:  Nosí velmi silné brýle, spolupráce a sebeobsluha minimální.

 

14. Viktorka (14 let)  – Aicardi Goutieres Syndrom, tracheostomie

Pro Viktorku hledáme osobního asistenta do domácnosti na 2-3x v týdnu, záleží dle domluvy asistenta s maminkou. Asistence by probíhala formou trávení volného času v domácnosti, v případě hezkého počasí procházky, která má Viktorka moc ráda. Viktorka je veselá, společenská, vyžaduje pozornost, nemluví, jen vydává zvuky.

Specifikum:  Aicardi Goutieres Syndrom, tracheostomie
Forma asistence:  domácnost
Rozsah:  2-3x týdně odpoledne / dle domluvy
Lokalita:  Praha 4 – Chodov
Poznámka:

 

15. Monča (10 let) – Kombinované postižení – opožděný vývoj, špatně vidí na blízko, oslabené svalstvo

Monička potřebuje ráznějšího asistenta, protože se dostává do puberty. Monička má na přesuny a jídlo speciální kočárek, jinak na asistenci leží nebo sedí s oporou. Asistence nemusí být každý den, lze se domluvit třeba i na 3 dnech s tím, že preference na konkrétní dny ze strany rodiny je ČT a PÁ. Na základě domluvy možnost asistovat i mimořádně o víkendu na Sobotní odpoledne do večera. Asistence by probíhala v domácnosti v odpoledních hodinách, Monča si v této době potřebuje odpočinout po celém dni, najíst se a poté trávit smysluplně čas, například si číst s asistentem a poté ji uložit do postele, chodí spát zhruba v 19:30-20:00. Po celém domě jsou nainstalované kolejnice na stropě, takže asistent nebude muset Monču přenášet sám v případě potřeby. Asistent by měl být přátelský, měl by mít o Monču zájem a být schopný se na ni dobře naladit. Monička je velmi společenská, vyžaduje pozornost, nemusí být aktivní, ale stačí ji být s daným člověkem v jedné místnosti a nějak s ním trávit čas. Občas může mít záchvat agrese, to třeba když je hodně unavená, v takovém případě je lepší změnit třeba místnost, odvést pozornost, pustit písničky, nebo ji zabavit něčím co má ráda. V takovém případě by měl asistent zachovat klid, rázně ji říci aby se uklidnila, že se nic neděje a ať toho nechá a případně ji situaci vysvětlit.

Specifikum:  Kombinované postižení – opožděný vývoj, špatně vidí na blízko, oslabené svalstvo
Forma asistence:  domácnost
Rozsah:  PO – PÁ zhruba od 17:00 do 20:00, případně na zákl. předchozí domluvy do 22-23:00 / 15-20 hodin týdně
Lokalita:  Jesenice – Osnice
Poznámka:  Preference asistenta spolehlivého se zkušenostmi a s možností dlouhodobé spolupráce.

 

15. Simonka (12 let) – Atypický Rett syndrom

Pro Simonku hledáme osobního asistenta do školy (ZŠ Waldorfská, Háje) každý den od 8.00 do 13.00. Simonka trpí epilepsií, která je dobře zvládnutelná podáním rektálního diazepamu a i když záchvaty mívá většinou v noci někdy i přes den, proto je důležité umět si poradit při záchvatu a v případě potřeby podat diazepam. Simonka má poruchy soustředění a vyžaduje trpělivý a milý přístup, naopak podrážděně reaguje na nátlak. Simonka je jinak veselá, klidná a milá holka, je velmi zvídavá, někdy trochu pomalejší a potřebuje k sobě asistenta, který je bude kamarádem a zároveň na ni bude dohlížet a pomáhat ji při plnění nejrůznějších úkolů. Hygienické návyky má, někdy je potřeba pomoc např. po WC, obléká se a jí sama, ale někdy mívá nechutenství. Asistent by měl měl být klidný, empatický a trpělivý.

Specifikum:  Atypický Rett syndrom
Forma asistence:  v ŽŠ
Rozsah:  PO – PÁ 8.00 – 13.00
Lokalita:  Praha 4 – Háje
Poznámka:

 

20. Jakub (9 let) – Downův syndrom

Pro Kubíka hledáme asistenta od září, asistent by měl být dochvilný a spolehlivý. Kuba je velmi přátelský a společenský, se vstřícnými vrstevníky vychází velmi dobře, pokud vycítí nezájem nebo nepřátelství, uzavře se do sebe. Pokud by měl asistent výtvarné dovednosti a sportovního ducha, rodina by to uvítala. Kubík hůře komunikuje, jde mu tedy hůře rozumět. Maminka Kubíka by potřebovala občas i noční asistence.

Specifikum:  Downův syndrom
Forma asistence:  doprovod / volnočasové aktivity
Rozsah:  1 – 2 x týdně 5 hodin + dle domluvy / potřeba nočních asistencí 2x do měsíce
Lokalita:  Praha 8
Poznámka:  S

 

 

22. Bára (12 let) – Dětská mozková obrna, Anartrie, Epilepsie

Barča chodí sama, jen vyjímečně potřebuje vozíček. Když je nerovný terén nebo více náročný, tak je třeba držet ji alespoň za ruku, aby měla větší stabilitu. Barča je velmi akční, zvídavá, vše ji zajímá a vše chce prozkoumat. Je třeba být ostražitý pro její bezpečí. Rodina by preferovala pro asistenci slečnu, nebo ženu. Barča moc nemluví, ale velmi ráda komunikuje znakovým jazykem. Maminka Báry případnou asistentku proškolí co na Barču platí a jak s ní efektivně komunikovat.

Specifikum:  Dětská mozková obrna, Anartrie, Epilepsie
Forma asistence:  doprovod
Rozsah:  ÚT, ST, eventuelně dle domluvy 13:30 (14:00) – 15:30 / 3 – 4 hodiny týdně
Lokalita:  Jedličkův ústav – Nádraží Beroun
Poznámka:  S

 

26. Yousef (6 let) – AHDS (genetické postižení štítné žlázy)

Asistence u Yousefa obnáší komplexní péči v domácnosti a blízkém okolí (Revoluční ul., Strančice). O víkendu (nejlépe v Sobotu) – asistence v domácnosti v odpoledních hodinách na 3 až 4 hodiny. Jednou týdně vyzvednout cca v 14:00 hod. ze stacionáře ve Strančicích a doprovodit domů – Strančice (pěšky cca 10 minut), poté asistování v domácnosti do 17 hod. Jousef je hodně zvídavý kluk, rád pozoruje, co se kolem něj děje. Má rád lidi a zvířata.

Specifikum:  AHDS (genetické postižení štítné žlázy)
Forma asistence:  domácnost / doprovod
Rozsah:  2x týdně, v SO v odpoledních hodinách 3 až 4 hod. 1x týdně doprovod domů a asistence v domácnost od cca 14:00 do 17:00.
Lokalita:  Strančice – ul. Revoluční
Poznámka:

 

29. Patrik (6 let) – Dětský autismus

Rodina si přeje pro Patrika asistenta/asistentku, který bude pro Patrička průvodcem, který si s ním bude hrát a učit ho poznávat svět kolem sebe. Rodiče pod odborným vedením pracují s Páťou řízenou terapií ABA. Na asistenci je nutná příprava předem, aby se asistent/asistentka dokázal/a Patrikovi správně věnovat. Rodiče pracují s jeho pozitivní motivací. Patrik komunikuje pomocí několika znaků, kterých ale není mnoho, takže asistent/asistentka nemusí znát znakovou řeč. Největším cílem je u Patrika přejít postupně ze znaků na slova. Asistent/asistentka by měl/a být aktivní a otevřený/á k učení se novým věcem.

Specifikum:  Dětský autismus
Forma asistence:  domácnost
Rozsah:  dle dispozic asistenta
Lokalita:  Charvatce – Jabkenice
Poznámka:  S

 

32. Karolína (8 let) – zrakové a tělesné postižení

Pro Káju hledáme již nějakého zkušenějšího asistenta, takže asistence není vhodná pro studenty. Který den v týdnu by se u Káji asistovalo, by záleželo na časových možnostech asistenta. Kája komunikuje omezeně, je třeba u ní rozvíjet učení a tvorbu nových slov. Je schopná pohybovat se samostatně lezením, nebo chůzí s oporou. Vzhledem ke zrakovému deficitu je důležité rozvíjet její hmat a dovednosti jemné motoriky. Maminka Karolínky by si přála zkušenějšího asistenta.

Specifikum:  zrakové a tělesné postižení
Forma asistence:  domácnost
Rozsah:  1 odpoledne v týdnu 15:00 – 18:00 / 3 hodiny týdně
Lokalita:  Třebochov
Poznámka:

 

36. Růženka (8 let) – Westův syndrom, receptivní vývojová dysfázie

Růžence hledáme asistenci od září na doprovody z domu do školy. Růženka je moc hodná a poslušná holka, nemá ale orientační smysl a tak by se sama ztratila a proto potřebuje do školy každý den doprovázet.

Specifikum:  Westův syndrom, receptivní vývojová dysfázie
Forma asistence:  doprovod
Rozsah:  PO – PÁ 7:00 – 8:00 nebo 6:30 – 7:30 / 5 hodin týdně
Lokalita:  Praha 5 – Jedličkův ústav
Poznámka:

 

41. Ronja (3 roky) – DMO, dušnost, zraková vada, shunt

Ronja by potřebovala asistenta „na hraní“, aby s ním mohla trávit volný čas. Rodina poptává asistenta jednou za týden na 3 hodiny s tím, že se časově přizpůsobí časovým možnostem asistenta. Ronja sama nemluví a je na plenách. Baví ji zejména zvukové hračky. Hůře se jí dýchá. Rodina by uvítala aktivnějšího asistenta, který by byl zároveň trpělivý, všímavý a rád tancuje a zpívá, případně hraje na nějaký hudební nástroj a těmto činnostem by se mohl v rámci asistence s Ronjou věnovat.

Specifikum:  DMO, dušnost, zraková vada, shunt
Forma asistence:  domácnost
Rozsah:  1x týdně na 3 hodiny
Lokalita:  Praha 7
Poznámka:

 

47. Jindra (7 let) – Nízkofunkční atypický autismus, středně těžká mentální retardaxe

Asistenci hledáme do domácnosti v rozsahu 12/13:00 – 16:00 hod., 2-4 dny v týdnu dle domluvy s rodiči. Asistent by s Jindrou trávil čas zejména volnočasovými aktivitami (hraní her, procházky, nové hobby).

Specifikum:  nízkofunkční atypický autismus, středně těžká mentální retardace
Forma asistence:  domácnost
Rozsah:  2x – 4x týdně, dle domluvy, 12:00 (13:00) – 16:00 hod. / 6 – 16 hodin týdně
Lokalita:  Říčany
Poznámka:

 

48. Dominik (10 let) – Dětská mozková obrna

Domča by potřeboval asistenci pro trávení volného času v podobě procházek zhruba 1x týdně. Je velmi společenský, přizpůsobivý a pozitivní kluk. Je závislý na invalidním vozíku. Špatně rozumí, ale umí používat znakovou řeč.

Specifikum:  DMO, poruchy řeči, poruchy učení, sluchové a zrakové postižení
Forma asistence:  domácnost
Rozsah:  1 x týdně cca 5 hodin dle domluvy
Lokalita:  Praha 7
Poznámka:  V listopadu je Domča celý měsíc lázních (asistence tedy jen říjen a poté až od prosince).

 

50. Hana (5 let) – Kleefstra syndrom (psychomotorická retardace)

Pro Haničku hledáme asistenta na ranní doprovody z Prahy 7 na Diakonii (stanice metra B Stodůlky) a odpoledne naopak. Ideálně, pokud by měl asistent tudy cestu například do školy, nebo do práce. Hanička je v kočárku, ale cesta není nijak náročná. Hanička sama nemluví, ale o základní věci si dokáže sama říct, případně má kartičky s obrázky, pomocí kterých se dorozumívá. U ranních doprovodů hledáme AKUTNĚ náhradu za stávající asistentku.

Specifikum:  Kleefstra syndrom (psychomotorická retardace)
Forma asistence:  doprovod
Rozsah:  ranní doprovod každý den 7:00 – 8:00 / odpolední doprovod 2x týdně preference ST a PÁ 13:30 – 14:30 /7 hodin týdně
Lokalita:  Praha 7 – Diakonie
Poznámka:  S

 

52. Štěpán (14 let) – Středně těžká mentální retardace, autismus

Štěpánovi hledáme asistenta k doprovodům ze ZŠ na Praze 6 Dejvice a do domácnosti na Praze 8 Dolní Chabry. Asistence by probíhala ze začátku 2x týdně, nejlépe ÚT, ČT od 13:15 do 14:15/14:30, později dle domluvy. Štěpán je spíše uzavřený, bojácný, cesta je pro něj náročná, proto by potřeboval parťáka/parťačku, který by na něj dal pozor. Maminka by uvítala asistenta zkušeného s dětmi s MR a autismem, nejlépe student/ka VŠ.

Specifikum:  Středně těžká mentální retardace, Autismus
Forma asistence:  doprovod
Rozsah:  2x týdně, nejlépe ÚT, ČT od 13:15 do 14:15 (14:30), později dle domluvy / 2 – 2,5 hodiny týdně
Lokalita:  Praha 6 Dejvice (ZŠ), Praha 8 Dolní Chabry (domácnost)
Poznámka:

 

54. Vojta (12 let) – Neurofibromatoza, autismus, ADHD,porucha řeči, reflux, centrální hypotonický syndrom

Vojta by potřeboval asistenta, který  by sním ve Čtvrtky dělal domácí úkoly v domácnosti zhruba na dvě hodinky. Hodinka/hodinka a čtvrt zaberou domácí úkoly a poté věnování se volnočasovým aktivitám nebo hrám. U Vojty je třeba nastavit pevné hranice a mít direktivnější přístup. Vojta umí používat vulgární výrazy a to zejména, když musí dělat nějakou činnost do které se mu nechce, na rodinné příslušníky je agresivní. K „cizímu“ člověku ale agresivní není. Velmi pozitivně reaguje na zvířata, hlavně kočky a psy.  Důležité: nenechávat nikdy Vojtu osamotě se svým bratrem, mohl by mu ublížit, ani na chvíli.

Specifikum:  Neurofibromatoza, autismus, ADHD,porucha řeči, reflux, centrální hypotonický syndrom
Forma asistence:  domácnost
Rozsah:  ČT 17:00 – 19:00 / 2 hodiny týdně
Lokalita:  Praha 4
Poznámka:

 

55. Tomáš (9 let) – PAS a středně těžká mentální retardace

Tomášek by potřeboval asistenci prozatím formou doprovodu a až si na sebe s asistentem zvyknou, začalo by se asistovat i v domácnosti na 1 – 2 hod., dle domluvy. Doprovody by byly ze ZŠ Chotouňská do domácnosti (Praha – Malešice) 2 – 3x týdně. Vyzvednutí v družině vždy mezi 16:00 – 16:45.

Specifikum:  PAS a středně těžká mentální retardace
Forma asistence:  doprovod / později i domácnost
Rozsah:  doprovod-2x-3x týdně, 16:00-16:45, domácnost 1-2hod.(dle domluvy) / 2-6 hodin týdně
Lokalita:  Praha 10
Poznámka:

 

56. Helenka (14 let) – Autismus s mentální retardací

Helence hledáme náhradní asistenci. Helenka je velmi milá, živá, veselá a společenská. Mentálně je na úrovni 1,5-3 letého dítěte, vyžaduje neustálou pozornost a nemůže zůstat bez dozoru. Má velký zájem o kontakt s lidmi, má ráda procházky venku, ráda tančí, plave, zbožňuje hudbu a hudební nástroje, ráda tvoří. Netrpí žádnými záchvaty ani agresivitou. Helence hledáme akčního asistenta na víkendy, případně svátky, nebo odpoledne na výlety, dlouhé procházky, nebo cvičení. Ideální asistent, pokud by měl rád turistiku a chtěl by s Helenkou podnikat různé výlety.

Specifikum:  Autismus s mentální retardací
Forma asistence:  výlety / trávení volného času
Rozsah:  dle možností asistenta / odpoledne – víkendy – klidně i svátky
Lokalita:  Zbuzany
Poznámka:  S

 

61. Peťa (4 roky) – Anoxické poškození mozku, Apalický syndrom

Petřík je plně závislý, nekomunikuje, nehýbe se. Je nutné ho polohovat, cvičit s ním, trávit s ním volný čas. V okolí domácnosti je pěkná příroda, kde by asistent s Petříkem mohl trávit čas, když by bylo pěkné počasí. Petřík přijímá pouze kašovitou stranu, přes PEG pouze tekutiny. Stále je potřeba vjemové stimulace. O Petříka se stará jeho babička, která potřebuje využít osobní asistenci, aby si během té doby mohla zařídit potřebné záležitosti, případně si odpočinout. Babička Petříka by si přála asistenta, který má svoji práci rád a bude mít rád i Petříka.

Specifikum:  Anoxické poškození mozku, Apalický syndrom
Forma asistence:  domácnost nebo blízké okolí
Rozsah:  1 x týdně, nejspíše PO cca 7:00 – 14:00/15:00 / 7-8 hodin týdně
Lokalita:  Husinec-Řež
Poznámka:

 

65. Michal (7 let) – Dětský autismus, ADHD

Míša nemluví, používá jen několik slov a špatně rozumí. Má rád vlaky, autobusy, tramvaje. Rád se na ně dívá i jimi rád jezdí, také má moc rád pohádky. Potřebuje asistenta do domácnosti v dopoledních hodinách. Rodina by si přála empatického a trpělivého asistenta, který je pozitivně naladěný.

Specifikum:  Dětský autismus, ADHD
Forma asistence:  domácnost
Rozsah:  ST, ÚT 15:30-18:30 + jedno odpol. o víkendu, dle dohody s asistentem / 6 – 9 hodin týdně
Lokalita:  Praha 5
Poznámka:

 

67. Alexandr (6 let) – komplexní zdravotní potíže, poruchy učení

Pro Lexíka hledáme asistenta na ranní doprovody z Florence (Metra B) a následný doprovod do školky (Hradčany) v čase od 7.00 do 8.00. Alex je usměvavý a milý chlapeček, rád zpívá, má rád cesty a auta, zajímá se o čísla a písmenka. Jeho zdravotní problémy vyžadují zvýšený dozor dospělé osoby – např. na hřišti. Má problém s jídlem, jí pouze rozmixovanou stravu a učí se žvýkat. Zatím je na plenách. Lexík hodně respektuje cizí autority a snaží se lidem vyhovět. Rodina by si přála empatického asistenta, který má rád svoji práci. Preferují dlouhodobější spolupráci.

Specifikum:  komplexní zdravotní potíže
Forma asistence:  doprovody (Florenc – MŠ (Hradčany)
Rozsah:  PO-PÁ 7.00 – 8.00, dále dle domluvy
Lokalita:  Praha 8 – Praha 1
Poznámka:

 

66. Antonín (5 let) – PAS, opožděný psychomotorický vývoj

Toník je vcelku klidné dítě, ale také se dokáže vztekat, když chce například nějakou sladkost. Největší potíže jsou s komunikací, nemluví, používá několik znaků. Je zvyklý v MHD, dobře si zvyká na nové lidi. Používá pleny, ale učí se být bez nich. Moc rád zpívá.

Specifikum:  PAS, opožděný psychomotorický vývoj
Forma asistence:  domácnost / doprovod
Rozsah:  2-3 dny v týdnu / vyzvedávání cca ve 14:30 – přesun z Pankráce do Petrovic a následný pobyt doma do cca 17:00 / 5-7,5 hodin  týdně
Lokalita:  Praha 10 Petrovice
Poznámka:

 

68. Barča (14 let) – Prader-Willy syndrom, Diabetes 2. typu, Skolióza

Barča by potřebovala asistenta, který by pro ni byl dobrým kamarádem/kamarádkou, trávil s ní volný čas. V době asistence by spolu mohli zajít na kafíčko, na procházku, věnovat se výtvarným činnostem, účast na rodinných akcích. Barča by potřebovala, aby ji měl asistent rád a věnoval se jí, aby v něm měla oporu a porozumění. Barča je veselá holka se smyslem pro humor. Sama je plně mobilní, samostatná, jen potřebuje oporu na nerovném povrchu, případně do schodů, protože je to pro ni náročnější.

Specifikum:  Prader-Willy syndrom, Diabetes 2. typu, Skolióza
Forma asistence:  domácnost
Rozsah:  PO, ČT od 9:00 do 14:00 (15:00)
Lokalita:  Ondřejov (Praha-východ)
Poznámka:

 

70. Tobiáš (4 roky) – Syndrom fragilního X chromozomu

Tobiášek má rád, když se mu vypráví pohádky a zpívá se mu. Také má velmi rád pastu na zuby a kartáček. Doma je vysazován na nočník, ale jinak je na plenách. Je třeba ho k různým činnostem přinutit, jinak upadá do stereotypů. Nemluví a komunikuje neverbálně, ale většinou rozumí tomu, co se po něm žádá, vokalizuje. Fakt, že nemluví, jej frustruje a často rozhazuje věci kolem sebe a dělá nepořádek. Hračky zkoumá, ale nehraje si s nimi, protože to neumí. Neuvědomuje si možná nebezpečí, proto je třeba aby byl asistent ostražitý. Má skvělou paměť, rád vaří, krájí ovoce, uklízí, čte si, poslouchá hru ba hudební nástroje a miluje vodu. V případě spokojenosti rodiny s asistentem možnost finančního ohodnocení nad rámec stanovené mzdy.

Specifikum:  Syndrom fragilního X chromozomu, Středně těžká mentální retardace, opožděný psychomotorický vývoj a vývoj řeči, porucha  autistického spektra
Forma asistence:  doprovody
Rozsah:  PO-PÁ doprovod do a ze školky konkrétně v 8:00 ráno vyzvednout Tobiáše v místě bydliště cesta do Kobylis do školky, a odpoledne znovu vyzvednout okolo 15:30 a zpět doprovod domů. Příležitostně doprovody na různé terapie či rehabilitace, dle domluvy s asistentem.
Lokalita:  Praha 4 – Holubice (hipoterapie)
Poznámka:

 

72. Izabelka  (3 roky) – SMA Typ 2

Rodina hledá pro Izabelku asistenta, který žije poblíž domácnosti, aby nebyl omezen cestováním z Prahy. Jednalo by se o volnočasové aktivity, kdy by asistent trávil s Izabelkou čas. Izabelka je šikovná, velmi dobře rozumí. Pohybuje se samostatně na malém vozíčku.

Specifikum:  SMA Typ 2
Forma asistence:  domácnost
Rozsah:  2-3x v týdnu na 2-5 hodin / 4-15 hodin týdně
Lokalita:  Žďár (Sedlčansko)
Poznámka:

 

77. Kristýna (14 let) – šedý, zelený zákal, sluchové a řečové dysfunkce, částečně autismus, slabá mentální retardace, syndrom epidermálního névu verukózního charakteru

Kristýnka potřebuje asistenta především jako kamaráda pro trávení volného času, aby věděla, že ji má také rád někdo jiný než její rodina a aby se měla komu svěřovat jako kamarádce/kamarádovi. Náplň asistence by probíhala jako volnočasové aktivity, zajít si do kavárny na kávu, zúčastnit se rodinných oslav. Poté například vaření, pečení, nebo plavání, protože to jsou Kristýnčiny oblíbené činnosti. Asistence by probíhala dle domluvy buď v Praze, nebo v domácnosti v Charvatcích.

Specifikum:  šedý, zelený zákal, sluchové a řečové dysfunkce, částečně autismus, slabá mentální retardace, syndrom epidermálního névu  verukózního charakteru
Forma asistence:  domácnost
Rozsah:  v odpoledních hodinách dle domluvy s asistentem zhruba 2x týdně / cca 10 hodin týdně
Lokalita:  Charvatce / Praha
Poznámka:

 

78. Jirka (12 let) – DMO s levostrannou převahou, opožděný vývoj řeči, dysartrie, možnost epilepsie

Jirka je přátelský kluk se smyslem pro legraci. Je velmi společenský. Potřeboval by asistenta, který by ho vyzvedl ve škole zhruba v 15:00 a věnoval se s ním volnočasovým aktivitám zhruba do 19:30 hodin. Jirkovi jde hůře rozumět vzhledem k jeho opožděnému vývoji řeči, asistent se na něj musí více soustředit, když s ním komunikuje. Doposud měl Jirka epileptické záchvaty pouze v mělkém spánku, nikoliv v bdělém stavu, ale maminka by byla raději, kdyby již měl asistent alespoň nějaké zkušenosti s epilepsií.

Specifikum:  DMO s levostrannou převahou, opožděný vývoj řeči, dysartrie, možnost epilepsie
Forma asistence:  doprovod / domácnost / zájmové kroužky
Rozsah:  1x týdně vyzvednout ze školy a trávení volného času 15:00 – 19:30 / cca 4,5 hodiny týdně
Lokalita:  ZŠ Starostrašnická / Praha 10
Poznámka:

 

79. Dan (3 roky) – Kombinovaná vývojová dysfázie, PAS

Dan je velmi přátelské a kontaktní dítě. Sám ale nemluví a nechápe význam slov, kromě slov „ne“ a „ano“. Pokud něco chce poukazuje na to např. ukázáním ruky. Maminka by si přála zkušenějšího asistenta, aby měl již nějaké zkušenosti s prací s dětmi s autismem a aby byl schopen Dana dále posouvat. Asistence by měla probíhat v jednom z dní (PO, ÚT, ST, ČT). Asistent by měl být ostražitý a k Danovi pozorný.

Specifikum:  Kombinovaná vývojová dysfázie, PAS
Forma asistence:  domácnost
Rozsah:  dle domluvy / 5 hodiny týdně
Lokalita:  Středočeský kraj – Křížkový Újezdec
Poznámka:

 

80. Albert (12 let) – Dětský autismus, Tourretův syndrom

Bertík potřebuje doprovod každé ráno ve všední den z domova do školy. Je třeba, aby byl asistent dochvilný a Bertík tak nechodil do školy pozdě a také aby respektoval jeho zvláštnosti v chování vzhledem k jeho diagnóze. Bertík komunikuje, ale sám má problém si říci co chce, je třeba se ho tedy vyptávat, aby asistent zjistil co by Bertík potřeboval.

Specifikum:  Dětský autismus, Tourretův syndrom
Forma asistence:  doprovod
Rozsah:  PO – PÁ 7:00 – 8:00 / 5 hodin týdně
Lokalita:  Praha 5 – Krč
Poznámka:

 

83. Eliška (12 let) – Ageneze Corpus Callosum

Eliška je na speciálním vozíčku, protože se sama nemůže pohybovat. Je velmi veselá a nikdy není konfliktní. Na základě její diagnózy nemluví a je na plenách. Doma má Eliška i svého asistenčního pejska. Asistent/ka by měla být fyzicky zdatnější, aby zvládla Elišku například vyndat z vany (váží cca 20 kilo). V případě, že by asistent uměl s Eliškou i cvičit, tak by byl finančně ohodnocen nad rámec mzdy. Asistence by probíhala tak, že by asistent/ka vyzvedl/a v DC Paprsek na Proseku a hromadnou dopravou s ní jel domů na Černý Most(v metru jsou výtahy, takže není třeba bát se schodů). Následně by byl s Eliškou v doma až do druhého rána, případně alespoň do 24:00 toho dne. Prostory pro přespání asistenta jsou zajištěny. V případě, že by jezdil asistent domů v noci, maminka Elišky je ochotna hradit asistentovi/asistentce i taxi domů.

Specifikum:  Ageneze Corpus Callosum
Forma asistence:  doprovod / domácnost
Rozsah:  2x v týdnu – preference ČT a PÁ – cca od 17:00 (19:00) do druhého dne do rána, případně alespoň do 24:00 / 24 nebo 10 hodin   týdně
Lokalita:  Praha 9
Poznámka:

 

85. Jeremiáš (5 let) – opožděný psychomotorický vývoj

Asistence by probíhala v domácnosti v odpoledních hodinách, s tím, že by asistent došel do domácnosti cca na 16:30 do 19:30. Náplní asistence by byly procházky, hraní a trávení volného času. V případě ochoty asistenta, by rodiče uvítali asistenci i během dne a to zejména v období prázdnin, případně o víkendech, to by bylo ale pouze nárazovou záležitostí. Jeremiáš je na plenách, potřebuje tedy zajištění osobní hygieny, nerozumí řeči a není schopný moc komunikovat. Je plně mobilní. Asistent by měl být trpělivý zejména proto, že Jeremiáš je často hlučný a to zejména při projevech nelibosti, bohužel vzhledem ke komunikační bariéře často rodina neví, z čeho jeho nelibost pramení.

Specifikum:  opožděný psychomotorický vývoj
Forma asistence:  domácnost
Rozsah:  ve všechní dny odpoledne zhruba od 16:30(17:30) do 19:30 / cca 15 hodin týdně – možno více i méně
Lokalita:  Praha 9
Poznámka:

 

86. Kristýnka (6 let) – DMO, tělesné, mentální, zrakové, kombinované

Náplní asistence by bylo vyzvednutí Kristýnky v mateřské školce (3 min. chůze od místa bydliště) a následné trávení volného času v domácnosti. V odpoledních hodinách zpravidla Kristýnka alespoň hodinku spí, takže ji nechat si odpočinout a prospat se a následně si s ní hrát, případně ji dát svačinku. Protože Kristýnka sama nechodí, potřebuje tedy asistenta, který bude mít dostatek síly aby ji unesl (váží cca 13 kg). Co se týče jídla, tak jí normální stravu a pije ze lžičky. Dokáže vyjádřit co se jí líbí a co nikoli.

Specifikum:  DMO, tělesné, mentální, zrakové, kombinované
Forma asistence:  doprovod / domácnost
Rozsah:  ÚT, ST, ČT, případně i PÁ od 15:30 do 18:30, asistence může být i o víkendu / 12-15 hodin týdně  – možno i méně, záleží na mostech asistenta
Lokalita:  Praha 18
Poznámka:

 

89. Yousef (7 let) – těžké psychomotorické postižení, DMO, Kvadruspasticita, shunt, epilepsie

Asistence u Yousefa by probíhala v domácnosti a to tak, že by ho asistent převzal po příjezdu autobusem ze školky, dovedl by ho domů, nakrmil, přebalil, případně dát odpočinout po celém dni a poté trávit společně volný čas. Asistence by probíhala zhruba 2x do týdně (preference na Úterý a Čtvrtek) ve dnech na základě časových možnostech asistenta (kromě Pátku, to asistenci rodina nepotřebuje). Rodina by byla ráda za zkušeného asistenta s pozitivním přístupem. V případě zájmu, by asistentovi nabídli i větší časový rozsah. Yousef je na vozíčku. V případě, že by byl Yousef lehce nachlazen a nemohl kvůli tomu do školy, asistence by probíhala v daný den doma místo školky. Yousef je velmi společenský, potřebuje stálou pozornost, neumí se sám zabavit.

Specifikum:  těžké psychomotorické postižení, DMO, Kvadruspasticita, shunt, epilepsie
Forma asistence:  domácnost
Rozsah:  2x týdně 16:00 – 19:00 (20:00)
Lokalita:  Praha 10
Poznámka:

 

90. Tomáš (12) – Autismus, středně těžká mentální retardace

Tom potřebuje asistenta zejména v ÚT pro doprovázení ze školy na plavání a následně domů. Dále by byla rodina také velmi ráda za asistenci o víkende a to jednou za 14 dní v odpoledním nebo večerním čase. Asistence v Úterý by probíhala tak, že by asistent Toma vyzvedl zhruba v 15:00 hodin a doprovodil ho na plavání do Jedličkova ústavu a po plavání ho odvedl domů. Tento rozsah by byl zhruba na 3 hodinky. Tom je  bezproblémový, rád si povídá. Občas je nervózní v době úplňku.

Specifikum:  Autismus, středně těžká mentální retardace
Forma asistence:  doprovod / domácnost
Rozsah:  ÚT 15:00 – 18:00 / 1 x za 14 dní asistence odpoledne, večer o víkendu 4- 6 hodin / 3-9 hodin týdně
Lokalita:  Praha 5
Poznámka:

 

91. Tadeas (9 let) – DMO, centrální porucha zraku

Tadeas by potřeboval asistenta na doprovody z Jedličkova ústavu do Roztoků (z Dejvické tam jede přímý autobus), nebo doprovázet i na kroužek:PO a ČT – vyzvednout Tadease v 16:45, nejpozději v 17:00 z družiny a doprovodit domů.ÚT, ST, PÁ – vyzvedávat v 15:00 a následný doprovod domů.Jednou za čas (zhruba jednou za 14 dní v Úterý) má kroužek, takže by se čas vyzvedávání lišil a to: 16:00.Tadeas je na vozíčku, ale komunikuje, dobře rozumí, hůře se vyjadřuje, je chytrý. Cesta v rámci vozíčku bezproblémová.

Specifikum:  DMO, centrální porucha zraku
Forma asistence:  doprovod
Rozsah:  PO – PÁ různé časy (viz výše) / 10 hodin týdně
Lokalita:  Roztoky (Praha západ – Stř.kraj)
Poznámka:

 

92. Ondra (8 let) – DMO, Sotosův syndrom

Pro Ondru hledáme osobního asistenta do školky (MŠ Zápolí). Ondra je hodně vnímavý, má autistické prvky, takže jakékoli změny nese špatně – pláče a vzteká se. Miluje procházky a povídání o zvířátkách, o autech a mašinkách, hodně používá tablet. Nechodí, rozumí hodně ale moc nemluví, nosí plenky, sám se neobslouží. Bojí se křiku a hluku. Asistent by měl pevně držet hranice a zachovat klid.

Specifikum:  DMO, Sotosův syndrom
Forma asistence:  v MŠ
Rozsah:  Každý den od 9.30 – 12.30h
Lokalita:  Praha 4 – Michle
Poznámka:

 

93. Lucie (8 let) – jiná mozková obrna

Lucinka je velmi společenská a má ráda, když se jí někdo věnuje. Lucinka ale nevidí, nechodí a nemluví, je na plenách. Během asistence by byl asistent s Lucinkou v domácnosti, nakrmil ji, věnoval se s ní volnočasovým aktivitám a následně ji na večer uložil do postýlky. Potřebuje někoho, kdo se jí bude opravdu věnovat, protože v případě, že se cítí sama, tak křičí a vztekáním projevuje když se zlobí. Má moc ráda zvukové hračky. Do budoucna by měla rodina zájem i o doprovázení ze školy (Praha 3) a alespoň jednou za měsíc o asistenci o víkendu, to však není podmínkou.

Specifikum:  jiná mozková obrna
Forma asistence:  domácnost / do budoucna i doprovod ze školy v rozsahu trvání zhruba 15:00-19:00
Rozsah:  Středa od 18:30 do 20:30 / 2 hodiny týdně, do budoucna i více
Lokalita:  Praha 4
Poznámka:

 

95. Dominik (6 let) – ADHD

Domča potřebuje asistenta, který by si ho převzal zhruba v 11:30 (12:00) ve škole, šel s ním na oběd a poté do družiny, zhruba v 15:30 by ho doprovodil domů (3 stanice autobusem), nebo by si ho vyzvedl přímo ve škole někdo z rodiny. Dominik k sobě potřebuje silnou osobnost, nikoli „hodnou tetu na hlídání“. Nejideálnější by byl asistent muž. Když asistent něco řekne, tak to tak musí být a měl by to dodržet. Dominik mívá záchvaty vzteku, v takovém případě je nejlepší odvést ho stranou, kde se vyvzteká a za chvíli by se měl uklidnit. Když má záchvat – zeptat se ho proč se vzteká a co mu vadí. Bylo by dobré, aby měl asistent zkušenosti s ADHD.

Specifikum:  ADHD
Forma asistence:  doprovod ze ZŠ
Rozsah:  PO-PÁ 11:30  zhruba do 16.00  / 22 hodin týdně
Lokalita:  Stř. kraj – Psáry
Poznámka:  Akutní – asistent by měl mít zkušenost s diagnózou