Máte zájem stát se osobním asistentem a zajímalo by Vás, jaké jsou možnosti asistence? Podívejte se do našeho pravidelně aktualizovaného přehledu dětí, u kterých hledáme osobního asistenta.

V přehledu je vytvořen ke každému dítěti zvlášť krátký popis, včetně informací o jeho diagnóze, rozsahu asistence a místa výkonu. Každé dítě má přiřazeno jedno číslo, které slouží k jeho identifikaci v našem systému.

 

V případě zájmu pište na email nebo volejte:

Kontaktní sociální pracovnice

Bc. Veronika Fialová

kontaktni.oa@hornomlynska.cz

733 710 403

 

AKTUÁLNÍ SEZNAM MOŽNÝCH ASISTENCÍ

1. Ondra (5 let) – Autismus

Ondra by potřeboval asistenta na doprovody z MŠ do domácnosti a následné volnočasové aktivity v domácnosti, než přijdou rodiče z práce. Rodina pracuje s Ondrou formou ABA terapie. Ondra má spíše blíže k dospělým, než ke svým vrstevníkům. Dospělé bere jako autoritu, je velmi inteligentní. MŠ se nachází v Čelákovicích, stejně jako domácnost. Ondrovi je potřeba vymýšlet program a trávit s ním čas a aktivně si s ním hrát, aby se zabavil. Ondra taky chodí velmi rád ven na procházky a rád krmí kachny. Ondrovi rodiče jsou ochotni proplácet asistentovi cestu do Čelákovic. Čím více času by s Ondrou asistent trávil tím lépe, ale samozřejmě záleží také na jeho časových možnostech.

Specifikum:  Autismus
Forma asistence:  doprovod / domácnost
Rozsah:  2-3 dny v týdnu od 15:00 do 17:00 – ale pokud by mohl asistent více dní nebo na více hodin, rodina by to uvítala / 6 a více hodin  dle dohody s asistentem
Lokalita:  Čelákovice
Poznámka:

 

3. Ondra (14 let) – opožděný vývoj, opožděný vývoj řeči, problémy s jemnou a hrubou motorikou, mírná forma epilepsie

Ondra je na mechanickým vozíku, hledáme asistenta na ranní doprovody z Prahy 4 (domácnost) na Prahu 2 (Jedličkův ústav) v časovém rozmezí od 7:00 do 8:00 hod. Asistence by probíhala 3x v týdnu dle možností asistenta. Ondra je společenský a zábavný kluk.

Specifikum:  opožděný vývoj, opožděný vývoj řeči, problémy s jemnou a hrubou motorikou, mírná forma epilepsie
Forma asistence:  doprovod
Rozsah:  3x týdně dle domluvy, od 7:00 do 8:00 / 5 hodin týdně
Lokalita:  Praha 4 – Chodov, Praha 2 – Vyšehrad
Poznámka:

 

6. Filip (5 let) – Poruchy autistického spektra, ADHD

Filipovi hledáme asistenta, který s ním bude trávit volný čas v domácnosti v Brandýsu nad Labem – Stará Boleslav. Časový rozsah dle domluvy, 2x až 4x týdně v odpoledních hodinách minimálně na tři hodiny. Asistent by měl být hravý a umět zaujmout dítě.

Specifikum:  Poruchy autistického spektra, ADHD
Forma asistence:  domácnost
Rozsah:  2x až 4x týdně v odpoledních hodinách (minimálně 3 hodiny) / 6-12 hodin týdně
Lokalita:  Brandýs nad Labem – Stará Boleslav
Poznámka:

 

7. Justýna (7 let) – Vroz. vývojová vada mozku, Epilepsie, Funkční slepota

Justýnka je hodná holčička, nechodí ani nemluví. Byl by k ní potřeba pečující asistent. Rodina Justýnky je věřící, asistent by neměl mít viditelné tetování, měl by být trpělivý, inovativní a aktivní. Asistence může probíhat v domácnosti, nebo v blízkém okolí formou procházek venku.

Specifikum:  Vroz. vývojová vada mozku, Epilepsie, Funkční slepota
Forma asistence:  domácnost
Rozsah:  dle domluvy, preference PO a ST
Lokalita:  Praha 13
Poznámka:

 

9. Anetka (6 let) – ADHD, Dysfázie, Dětská mozková obrna

Anetka je společenská, veselá, občas má sklony reagovat přecitlivěle a snadněji se unaví. Aktivní slovní zásobu má omezenější, občas jí vypadávají slova. Chodí sama, na delší vzdálenosti potřebuje vozík. Je velmi soběstačná co se týče sebeobsluhy, vše zvládne sama se slovním doprovodem asistenta, případně dopomáháním. Zajímá se o nabízené činnosti a je zvídavá. Ráda skládá puzzle, maluje, hraje si na vaření a obchod, ráda si prohlíží knížky. Rodina by pro Anetku chtěla spíše mladšího asistenta/asistentku, který/á již má nějaké zkušenosti, nebo alespoň vzdělání v oboru.

Specifikum:  ADHD, Dysfázie, Dětská mozková obrna
Forma asistence:  domácnost
Rozsah:  ČT nebo PÁ cca 13:00 – 17:00 dle domluvy, později i více / cca 4 hodiny týdně
Lokalita:  Praha 9 (stanice metra B Černý most)
Poznámka:

 

11. Janek (7 let) – Dětský autismus, MR, šedý zákal, sekundární glaukom, DMO na LHK

Janek nosí velmi silné brýle, spolupráce a sebeobsluha je minimální. Asistence by probíhala formou volnočasových aktivit, v domácnosti, nebo venku a okolí.

Specifikum:  Dětský autismus, MR, šedý zákal, sekundární glaukom, DMO na LHK
Forma asistence:  domácnost
Rozsah:  1x – 2x odpoledne PO-PA dle domluvy
Lokalita:  Beroun – ul. Komenského
Poznámka:  Nosí velmi silné brýle, spolupráce a sebeobsluha minimální.

 

14. Viktorie (14 let) – Aicardi Goutieres Syndrom, Tracheostomie

Nynější asistentka bude končit na konci kalendářního roku, je tam potřeba aby si Viky na asistenta zvykla, z toho důvodu by bylo dobré začít asistovat alespoň dva měsíce před koncem roku a také aby mohl stávající asistent toho nového zaškolit. Viky nemá příliš ráda neznámé a rušivé prostředí. Je zde potřeba celková péče pro zajištění všestranného rozvoje a zajištění kvalitní náplně volného času. Viktorka je krmena pomocí PEGu a je na plenách.

Specifikum:  Aicardi Goutieres Syndrom, Tracheostomie
Forma asistence:  domácnost / plavání / canisterapie
Rozsah:  PO 14:00 – 18:00 / 4 hodiny týdně
Lokalita:  Praha 11 Chodov
Poznámka:

 

17. Anička (14 let) – Downův syndrom

Anička potřebuje asistenci formou doprovodu ze školy domů nebo do Komunitního centra (KC) Motýlek (Praha 14), kde navštěvuje zájmové kroužky (možnost účastnit se aktivit společně s Aničkou), a poté domů (Praha 9). Asistence by ideálně měla probíhat ÚT-PÁ odpoledne, ÚT: 16:00-17:30, St:13:30-14:30/17:30, ČT: 13:30/15:45 – 17:30, PÁ: 12:30-15:30. Anička je velká slečna, která má k druhým lidem pozitivní vztah a u doprovodu potřebuje jen dohled.

Specifikum:  Downův syndrom
Forma asistence:  doprovod
Rozsah:  ÚT-PÁ odpoledne – upřesění rozsahu v textu / cca 7 – 12,5 hodin týdně
Lokalita:  Praha 4 – Praha 14 – Praha 9 Satalice
Poznámka:

 

20. Jakub (9 let) – Downův syndrom

Pro Kubíka hledáme asistenta od září, asistent by měl být dochvilný a spolehlivý. Kuba je velmi přátelský a společenský, se vstřícnými vrstevníky vychází velmi dobře, pokud vycítí nezájem nebo nepřátelství, uzavře se do sebe. Pokud by měl asistent výtvarné dovednosti a sportovního ducha, rodina by to uvítala.

Specifikum:  Downův syndrom
Forma asistence:  doprovod / volnočasové aktivity
Rozsah:  1 – 2 x týdně 5 hodin + dle domluvy
Lokalita:  Praha 8
Poznámka:

 

22. Bára (12 let) – Dětská mozková obrna, Anartrie, Epilepsie

Barča chodí sama, jen vyjímečně potřebuje vozíček. Když je nerovný terén nebo více náročný, tak je třeba držet ji alespoň za ruku, aby měla větší stabilitu. Barča je velmi akční, zvídavá, vše ji zajímá a vše chce prozkoumat. Je třeba být ostražitý pro její bezpečí. Rodina by preferovala pro asistenci slečnu, nebo ženu. Barča moc nemluví, ale velmi ráda komunikuje znakovým jazykem. Maminka Báry případnou asistentku proškolí co na Barču platí a jak s ní efektivně komunikovat.

Specifikum:  Dětská mozková obrna, Anartrie, Epilepsie
Forma asistence:  doprovod
Rozsah:  ÚT, ST, eventuelně dle domluvy 13:30 (14:00) – 15:30 / 3 – 4 hodiny týdně
Lokalita:  Jedličkův ústav – Nádraží Beroun
Poznámka:

 

25. Vítek (9 let) – Autismus

Asistence od října 2017 do ledna 2018. Pro Vítka potřebujeme asistenta, který by ho vyzvedl ve škole a poté ho doprovodil domů a věnoval se s ním volnočasovým aktivitám. Asistent by měl být aktivní a umět Vítka usměrnit a zaujmout. Vítek je hyperaktivní, nesoustředěný a utíká.

Specifikum:  Autismus
Forma asistence:  doprovod / domácnost
Rozsah:  v odpoledních hodinách, podle možností asistenta
Lokalita:  Praha 10 Malešice
Poznámka:

 

26. Yousef (6 let) – AHDS (genetické postižení štítné žlázy)

Asistence u Yousefa obnáší komplexní péči v domácnosti a blízkém okolí (Revoluční ul., Strančice). O víkendu (nejlépe v Sobotu) – asistence v domácnosti v odpoledních hodinách na 3 až 4 hodiny. Jednou týdně vyzvednout cca v 14:00 hod. ze stacionáře ve Strančicích a doprovodit domů – Strančice (pěšky cca 10 minut), poté asistování v domácnosti do 17 hod. Jousef je hodně zvídavý kluk, rád pozoruje, co se kolem něj děje. Má rád lidi a zvířata.

Specifikum:  AHDS (genetické postižení štítné žlázy)
Forma asistence:  domácnost / doprovod
Rozsah:  2x týdně, v SO v odpoledních hodinách 3 až 4 hod. 1x týdně doprovod domů a asistence v domácnost od cca 14:00 do 17:00.
Lokalita:  Strančice – ul. Revoluční
Poznámka:

 

27. Ondra (9 let) – Aspergerův syndrom, ADHD

Pro Ondru hledáme asistenta pro doprovody ze školy Zlíchov v 15:30 na zájmové kroužky. Každé Pondělí, Úterý a Čtvrtek. Hledáme asistenta, který je důsledný a umí si stanovit hranice, ale na druhou stranu je přátelský a komunikativní.

Specifikum:  Aspergerův syndrom, ADHD, poruchy chování, poruchy učení
Forma asistence:  doprovod
Rozsah:  PO, ÚT, ČT od 15:30 do cca 16:30 hod. / 3 hodiny týdně
Lokalita:  Základní škola Zlíchov – Praha 5
Poznámka:

 

29. Patrik (6 let) – Dětský autismus

Rodina si přeje pro Patrika asistenta/asistentku, který bude pro Patrička průvodcem, který si s ním bude hrát a učit ho poznávat svět kolem sebe. Rodiče pod odborným vedením pracují s Páťou řízenou terapií ABA. Na asistenci je nutná příprava předem, aby se asistent/asistentka dokázal/a Patrikovi správně věnovat. Rodiče pracují s jeho pozitivní motivací. Patrik komunikuje pomocí několika znaků, kterých ale není mnoho, takže asistent/asistentka nemusí znát znakovou řeč. Největším cílem je u Patrika přejít postupně ze znaků na slova. Asistent/asistentka by měl/a být aktivní a otevřený/á k učení se novým věcem.

Specifikum:  Dětský autismus
Forma asistence:  domácnost
Rozsah:  dle dispozic asistenta
Lokalita:  Charvatce – Jabkenice
Poznámka:

 

32. Karolína (8 let) – zrakové a tělesné postižení

Pro Káju hledáme již nějakého zkušenějšího asistenta, takže asistence není vhodná pro studenty. Který den v týdnu by se u Káji asistovalo, by záleželo na časových možnostech asistenta. Kája komunikuje omezeně, je třeba u ní rozvíjet učení a tvorbu nových slov. Je schopná pohybovat se samostatně lezením, nebo chůzí s oporou. Vzhledem ke zrakovému deficitu je důležité rozvíjet její hmat a dovednosti jemné motoriky. Maminka Karolínky by si přála zkušenějšího asistenta.

Specifikum:  zrakové a tělesné postižení
Forma asistence:  domácnost
Rozsah:  1 odpoledne v týdnu 15:00 – 18:00 / 3 hodiny týdně
Lokalita:  Třebochov
Poznámka:

 

36. Růženka (8 let) – Westův syndrom, receptivní vývojová dysfázie

Růžence hledáme asistenci od září na doprovody z domu do školy. Růženka je moc hodná a poslušná holka, nemá ale orientační smysl a tak by se sama ztratila a proto potřebuje do školy každý den doprovázet.

Specifikum:  Westův syndrom, receptivní vývojová dysfázie
Forma asistence:  doprovod
Rozsah:  PO – PÁ 7:00 – 8:00 / 5 hodin týdně
Lokalita:  Praha 5 – Jedličkův ústav
Poznámka:

 

42. Vojta (6 let) – Smíšená vývojová dysfázie, poruchy řeči

Vojtovi hledáme asistenta pro trávení volného času na odpoledne, případně občas na celodenní výlety se školou, nebo rodinou. V domácnosti jsou ještě další 3 děti a rodiče se tak nemohou plnohodnotně věnovat všem, když chtějí vyrazit na výlet. Vojta je plně mobilní a rozumí. Je hodně živé dítě a potřebuje pozornost. Moc rád tráví čas aktivně a nejlépe v přírodě, nebo někde venku. Jednorázově by rodina potřebovala asistenta na jeden týden v červenci (od PO do PÁ 9:00 – 16:00, nebo alespoň na dopoledne), kdy by se díky asistentovi mohl Vojta zúčastnit letního programu Mezi stromy.

Specifikum:  Smíšená vývojová dysfázie, poruchy řeči
Forma asistence:  domácnost
Rozsah:  2x – 3x v týdnu odpoledne, případně celodenní školní výlety / 6 – 9 hodin týdně dle domluvy
Lokalita:  Praha 10 – Petrovice
Poznámka:

 

43. Jakub (8 let) – DMO, vozíčkář

Kuba je veselý kluk, hledáme k němu asistenci na doprovody. Cestu sám dobře zná, ale s vozíkem ji bez pomoci nezvládne. Má problém se slovním vyjadřováním, horší srozumitelnost slov, je třeba si na to zvyknout.

Specifikum:  DMO, vozíčkář
Forma asistence:  doprovod
Rozsah:  PO, ČT, PÁ 15:00 – 16:00 (pokud by asistent mohl, tak i PO a ST) / 3 – 5 hodin týdně
Lokalita:  Jedličkův ústav – Praha 4
Poznámka:

 

45. Anna (6 let) – Vývojová dysfázie, poruchy řeči

Anička špatně komunikuje, zvládne říct jen pár slov, když něco chce, tak si na to ukáže. Rozsah asistence by záležel na domluvě s maminkou Aničky. Je třeba pracovat na zlepšení komunikačních schopností, Anička má vytvořené obrázkové a písmenkové kartičky, pomocí kterých se učí. Je plně mobilní. Asistent s ní může trávit čas v domácnosti, nebo blízkém okolí.

Specifikum:  Vývojová dysfázie, poruchy řeči
Forma asistence:  domácnost
Rozsah:  1 x v týdnu odpoledne
Lokalita:  Praha 12 Kamýk
Poznámka:

 

46. Jan (10 let) – Dětský autismus

Honzovi hledáme asistentku, která s ním počká v domácnosti Praha 6 – Petřiny, dokud se neprobudí a pak ho odveze do školy Praha 6 – Dejvice. Pokud bude Honzík spát, počká na příchod maminky z práce. Rozsah 2x týdně – Úterý a Čtvrtek od 9.30 do 14.00/14.30 hod. Honza v noci málo spí a dohání to přes den. Pro Honzu hledáme asistentku, která je trpělivá a zvládne jeho občasné záchvaty.

Specifikum:  Dětský autismus, poruchy chování, poruchy řeči, poruchy učení
Forma asistence:  domácnost / doprovod
Rozsah:  ÚT, ST od 9.30 do 14:00 (14:30) hod. / 9-10 hodin týdně
Lokalita:  Praha 6 – Petřiny, Praha 6 – Dejvice – Speciální školka
Poznámka:

 

47. Jindra (7 let) – Nízkofunkční atypický autismus, středně těžká mentální retardaxe

Asistenci hledáme do domácnosti v rozsahu 12/13:00 – 16:00 hod., 2-4 dny v týdnu dle domluvy s rodiči. Asistent by s Jindrou trávil čas zejména volnočasovými aktivitami (hraní her, procházky, nové hobby).

Specifikum:  nízkofunkční atypický autismus, středně těžká mentální retardace
Forma asistence:  domácnost
Rozsah:  2x – 4x týdně, dle domluvy, 12:00 (13:00) – 16:00 hod. / 6 – 16 hodin týdně
Lokalita:  Říčany
Poznámka:

 

48. Dominik (10 let) – Dětská mozková obrna

Domča by potřeboval asistenci pro trávení volného času v podobě procházek zhruba 2x týdně. Je velmi společenský, přizpůsobivý a pozitivní kluk. Je závislý na invalidním vozíku. Špatně rozumí, ale umí používat znakovou řeč.

Specifikum:  DMO, poruchy řeči, poruchy učení, sluchové a zrakové postižení
Forma asistence:  domácnost
Rozsah:  2 x týdně cca 5 hodin dle domluvy
Lokalita:  Praha 7
Poznámka:

 

50. Hana (5 let) – Kleefstra syndrom (psychomotorická retardace)

Pro Haničku hledáme asistenta na doprovod z Diakonie na Prahu 7. Je v kočárku, ale cesta není nijak náročná. Hanička sama nemluví, ale o základní věci si dokáže sama říct, případně má kartičky s obrázky, pomocí kterých se dorozumívá.

Specifikum:  Kleefstra syndrom (psychomotorická retardace)
Forma asistence:  doprovod
Rozsah:  ST, PÁ 13:30-14:30 / 2 hodiny týdně
Lokalita:  Praha 7
Poznámka:

 

52. Štěpán (14 let) – Středně těžká mentální retardace, autismus

Štěpánovi hledáme asistenta k doprovodům ze ZŠ na Praze 6 Dejvice a do domácnosti na Praze 8 Dolní Chabry. Asistence by probíhala ze začátku 2x týdně, nejlépe ÚT, ČT od 13:15 do 14:15/14:30, později dle domluvy. Štěpán je spíše uzavřený, bojácný, cesta je pro něj náročná, proto by potřeboval parťáka/parťačku, který by na něj dal pozor. Maminka by uvítala asistenta zkušeného s dětmi s MR a autismem, nejlépe student/ka VŠ.

Specifikum:  Středně těžká mentální retardace, Autismus
Forma asistence:  doprovod
Rozsah:  2x týdně, nejlépe ÚT, ČT od 13:15 do 14:15 (14:30), později dle domluvy / 2 – 2,5 hodiny týdně
Lokalita:  Praha 6 Dejvice (ZŠ), Praha 8 Dolní Chabry (domácnost)
Poznámka:

 

55. Tomáš (9 let) – PAS a středně těžká mentální retardace

Tomášek by potřeboval asistenci prozatím formou doprovodu a až si na sebe s asistentem zvyknou, začalo by se asistovat i v domácnosti na 1 – 2 hod., dle domluvy. Doprovody by byly ze ZŠ Chotouňská do domácnosti (Praha – Malešice) 2 – 3x týdně. Vyzvednutí v družině vždy mezi 16:00 – 16:45.

Specifikum:  PAS a středně těžká mentální retardace
Forma asistence:  doprovod / později i domácnost
Rozsah:  doprovod-2x-3x týdně, 16:00-16:45, domácnost 1-2hod.(dle domluvy) / 2-6 hodin týdně
Lokalita:  Praha 10
Poznámka:

 

56. Helenka (14 let) – Autismus s mentální retardací

Helence hledáme náhradní asistenci. Helenka je velmi milá, živá, veselá a společenská. Mentálně je na úrovni 1,5-3 letého dítěte, vyžaduje neustálou pozornost a nemůže zůstat bez dozoru. Má velký zájem o kontakt s lidmi, má ráda procházky venku, ráda tančí, plave, zbožňuje hudbu a hudební nástroje, ráda tvoří. Netrpí žádnými záchvaty ani agresivitou. Helence hledáme asistenta jako po dobu prázdnin, tak i dále ve školním roce.
Asistence od září by probíhala formou doprovodů ze stacionáře ve Stodůlkách do domácnosti ve Zbuzanech a následně by se asistovalo doma nebo v okolí domova formou procházek.

Specifikum:  Autismus s mentální retardací
Forma asistence:  domácnost
Rozsah:  dle možností asistenta
Lokalita:  Zbuzany
Poznámka:

 

59. Alexandra (3 roky) – DMO

Sašenka je hodná holčička, asistenci potřebuje v domácnosti, aby si její maminka mohla v době asistence vyřídit potřebné záležitosti a odpočinout si. Sašenka se zatím pohybuje lezením. Je stále pozitivně naladěná. Po jídle je třeba vyčkat nejméně půl hodiny, než se případně uloží do postýlky – trpí refluxní chorobou jícnu. Asistentce by probíhala v domácnosti, případně v jejím blízkém okolí a asistent by se se Sašenkou věnoval volnočasovým aktivitám.

Specifikum:  DMO
Forma asistence:  domácnost
Rozsah:  2x – 3x týdně ideálně PO a ST zhruba od 15:00 do 19:00 / 8-12 hodin týdně
Lokalita:  Praha 12 Kamýk
Poznámka:

 

61. Peťa (4 roky) – Anoxické poškození mozku, Apalický syndrom

Petřík je plně závislý, nekomunikuje, nehýbe se. Je nutné ho polohovat, cvičit s ním, trávit s ním volný čas. V okolí domácnosti je pěkná příroda, kde by asistent s Petříkem mohl trávit čas, když by bylo pěkné počasí. Petřík přijímá pouze kašovitou stranu, přes PEG pouze tekutiny. Stále je potřeba vjemové stimulace. O Petříka se stará jeho babička, která potřebuje využít osobní asistenci, aby si během té doby mohla zařídit potřebné záležitosti, případně si odpočinout. Babička Petříka by si přála asistenta, který má svoji práci rád a bude mít rád i Petříka.

Specifikum:  Anoxické poškození mozku, Apalický syndrom
Forma asistence:  domácnost nebo blízké okolí
Rozsah:  1 x týdně, nejspíše PO cca 7:00 – 14:00/15:00 / 7-8 hodin týdně
Lokalita:  Husinec-Řež
Poznámka:

 

65. Michal (7 let) – Dětský autismus, ADHD

Míša nemluví, používá jen několik slov a špatně rozumí. Má rád vlaky, autobusy, tramvaje. Rád se na ně dívá i jimi rád jezdí, také má moc rád pohádky. Potřebuje asistenta do domácnosti v dopoledních hodinách. Rodina by si přála empatického a trpělivého asistenta, který je pozitivně naladěný.

Specifikum:  Dětský autismus, ADHD
Forma asistence:  domácnost
Rozsah:  ST, ÚT 15:30-18:30 + jedno odpol. o víkendu, dle dohody s asistentem / 6 – 9 hodin týdně
Lokalita:  Praha 5
Poznámka:

 

66. Antonín (5 let) – PAS, opožděný psychomotorický vývoj

Toník je vcelku klidné dítě, ale také se dokáže vztekat, když chce například nějakou sladkost. Největší potíže jsou s komunikací, nemluví, používá několik znaků. Je zvyklý v MHD, dobře si zvyká na nové lidi. Používá pleny, ale učí se být bez nich. Moc rád zpívá.

Specifikum:  PAS, opožděný psychomotorický vývoj
Forma asistence:  domácnost / doprovod
Rozsah:  2-3 dny v týdnu / vyzvedávání cca ve 14:30 – přesun z Pankráce do Petrovic a následný pobyt doma do cca 17:00 / 5-7,5 hodin  týdně
Lokalita:  Praha 10 Petrovice
Poznámka:

 

67. Alexander (5 let) – komplexní zdravotní potíže, poruchy autistického spektra

Alexander je velmi hodný a vychovaný chlapeček. Potřeboval by asistenta na pomoc s vypravováním a doprovodem do školy od PO do PÁ. Lexík je zatím na plenách a jí pouze mixovanou stravu, protože neumí žvýkat, jinak je plně mobilní a soběstačný. Velmi rád cestuje, obzvláště metrem a rád si na něj hraje. Jen na září: asistence v odpoledních hodinách 2-3 hodiny, 2x-3x týdně (záskok za stávající asistentku).

Specifikum:  kompletní zdravotní potíže, poruchy autistického spektra
Forma asistence:  domácnost / později doprovod
Rozsah:  PO – PÁ 6:30 – 8:00 nebo 7:00 – 8:30 / 7,5 hodin týdně
Lokalita:  Praha 8 Bohnice / ZŠ Jaroslava Ježka, Pohořelec
Poznámka:

 

70. Tobiáš (4 roky) – Syndrom fragilního X chromozomu

Tobiášek má rád, když se mu vypráví pohádky a zpívá se mu. Také má velmi rád pastu na zuby a kartáček. Doma je vysazován na nočník, ale jinak je na plenách. Je třeba ho k různým činnostem přinutit, jinak upadá do stereotypů. Nemluví a komunikuje neverbálně, ale většinou rozumí tomu, co se po něm žádá, vokalizuje. Fakt, že nemluví, jej frustruje a často rozhazuje věci kolem sebe a dělá nepořádek. Hračky zkoumá, ale nehraje si s nimi, protože to neumí. Neuvědomuje si možná nebezpečí, proto je třeba aby byl asistent ostražitý. Má skvělou paměť, rád vaří, krájí ovoce, uklízí, čte si, poslouchá hru ba hudební nástroje a miluje vodu. V případě spokojenosti rodiny s asistentem možnost finančního ohodnocení nad rámec stanovené mzdy.

Specifikum:  Syndrom fragilního X chromozomu, Středně těžká mentální retardace, opožděný psychomotorický vývoj a vývoj řeči, porucha  autistického spektra
Forma asistence:  domácnost / doprovod
Rozsah:  PO-PÁ doprovod do a ze školky, na terapie, společné rodinné akce a trávení času v domácnosti, případně i asistence v noci –  přespání u rodiny v domácnosti / 10-15 hodin týdně
Lokalita:  Praha 4 – Holubice (hipoterapie)
Poznámka:

 

71. Štěpánka  (4 roky) – Těžké kombinované postižení, epilepsie, svalová hypotonie, zaveden PEG

Štěpánka je v kočárku, sama se nepohybuje, krmí se pomocí PEGu a je na plenách. Vzhledem k epilepsii má občasné záchvaty, za poslední měsíc měla 5krát, lze jim ale předcházet dodržováním určitých pravidel. Komunikuje neverbálně projevy libosti a nelibosti – úsměv, případně kňourání. Je ale spíše veselý typ. Rodina by si představovala náplň asistence jako pohodovou, protože Štěpánka je ve večerních hodinách už značně unavená, takže by stačilo vzít ji v kočárku třeba na procházku. Má ráda pozornost a mazlení.

Specifikum:  Těžké kombinované postižení, epilepsie, svalová hypotonie, zaveden PEG
Forma asistence:  domácnost
Rozsah:  PO (16:00) 17:00 – 19:00, ST 19:30 – 20:30 / 3-4 hodiny týdně
Lokalita:  Středočeský kraj – Všestudy
Poznámka:

 

73. Samuel (8 let) – Atypický autismus, sémantická pragmatická porucha

Je velmi chytrý kluk, mobilní. Rozumí, ale je třeba jednodušeji uzpůsobit komunikaci, občas používá obrázkové kartičky. Má rád řád a potřebuje vědět věci jak budou do předu, i na malé změny v programu je citlivý. Umí počítat matematické příklady a rád si hraje např. tak, že doplňuje stanice metra, nebo si na metro sám hraje. Je také velmi akční. Potřeboval by asistenta, který se nenechá rozhodit, bude trpělivý a hodný.

Samíkovi hledáme asistenta od konce srpna, konkrétně:

Pondělí 28.8.  11:00 – 14:00 hod.

Úterý 29.8. 8:00 – 13:00 hod.

Čtvrtek 31.8. 8:00 – 13:00 hod.

Specifikum:  Atypický autismus, sémantická pragmatická porucha
Forma asistence:  domácnost / zájmové kroužky / doprovod
Rozsah:  od září pravidelně: PO 13:00 – 15:00, ÚT 13:00 – 14:00, ST 13:00-16:00, ČT 13:00 – 14:00, PÁ 12:30-15:30 / 10 hodin týdně
Lokalita:  Praha 3 – Žižkov
Poznámka:

 

74. Edvard (3 roky) – po CMV infekci: středně těžká až sluchová ztráta, opožděný PMV, centrální hypotonie, opožděný vývoj řeči

Asistent by Edu vyzvedl ze školky a byl s ním do té doby, než by jeho maminka skončila v práci. Maminka by si přála, aby se asistent snažil Edu rozvíjet a posouvat dál a věnoval se mu. Eda má rád společnou činnost a legraci, je hyperaktivní, má rád kontakt. Miluje zvířátka, knížky, obrázky,chození na hřiště. Je třeba aby byl asistent ostražitý, protože Eda sní a vypije na co přijde. Také si není schopen říci, že mu je zima nebo teplo. Celkově je veselý kluk, hodně se směje a moc rád dělá vylomeniny.

Specifikum:  po CMV infekci: středně těžká až sluchová ztráta, opožděný PMV, centrální hypotonie, opožděný vývoj řeči
Forma asistence:  v domácnosti / MŠ / doprovod
Rozsah:  PO, ÚT vyzvednutí kolem poledne ze školky,doprovod domů a asistování do odpoledne / cca 10 hodin týdně
Lokalita:  Praha 4
Poznámka:

 

76. Míra (8 let) – Dětský autismus, lehká mentální retardace

Mireček je v celku bezkonfliktní kluk, není agresivní a nemá autistické záchvaty. Špatně mluví a hůře se soustředí. Nemá problém s novými lidmi, vychází se všemi dobře. Je třeba dávat na něj na ulici pozor, neuvědomuje si nebezpečí při přecházení silnice, je třeba být ostražitý. Asistence by probíhala tak, že by asistent vyzvedl Míru ve škole, zhruba do 15:30 a poté ho doprovodil na kroužek, kde by na něj počkal a následně domů, škola je zhruba 1,5 km od domácnosti. Případně by asistent Míru vyzvedl ve škole  a trávil s ním volný čas venku, v domácnosti, nebo s ním dělal domácí úkoly případně logopedické cvičení cca do 18:00 hodin.

Specifikum:  dětský autismus, LMR
Forma asistence:  domácnost / doprovod / zájmové kroužky
Rozsah:  2x – 3x týdně dle domluvy / 5 – 7,5 hodiny týdně
Lokalita:  Mníšek pod Brdy
Poznámka:

 

77. Kristýna (14 let) – šedý, zelený zákal, sluchové a řečové dysfunkce, částečně autismus, slabá mentální retardace, syndrom epidermálního névu verukózního charakteru

Kristýnka potřebuje asistenta především jako kamaráda pro trávení volného času, aby věděla, že ji má také rád někdo jiný než její rodina a aby se měla komu svěřovat jako kamarádce/kamarádovi. Náplň asistence by probíhala jako volnočasové aktivity, zajít si do kavárny na kávu, zúčastnit se rodinných oslav. Poté například vaření, pečení, nebo plavání, protože to jsou Kristýnčiny oblíbené činnosti. Asistence by probíhala dle domluvy buď v Praze, nebo v domácnosti v Charvatcích.

Specifikum:  šedý, zelený zákal, sluchové a řečové dysfunkce, částečně autismus, slabá mentální retardace, syndrom epidermálního névu  verukózního charakteru
Forma asistence:  domácnost
Rozsah:  v odpoledních hodinách dle domluvy s asistentem zhruba 2x týdně / cca 10 hodin týdně
Lokalita:  Charvatce / Praha
Poznámka:

 

78. Jirka (12 let) – DMO s levostrannou převahou, opožděný vývoj řeči, dysartrie, možnost epilepsie

Jirka je přátelský kluk se smyslem pro legraci. Je velmi společenský. Potřeboval by asistenta, který by ho vyzvedl ve škole zhruba v 15:00 a věnoval se s ním volnočasovým aktivitám zhruba do 19:30 hodin. Jirkovi jde hůře rozumět vzhledem k jeho opožděnému vývoji řeči, asistent se na něj musí více soustředit, když s ním komunikuje. Doposud měl Jirka epileptické záchvaty pouze v mělkém spánku, nikoliv v bdělém stavu, ale maminka by byla raději, kdyby již měl asistent alespoň nějaké zkušenosti s epilepsií.

Specifikum:  DMO s levostrannou převahou, opožděný vývoj řeči, dysartrie, možnost epilepsie
Forma asistence:  doprovod / domácnost / zájmové kroužky
Rozsah:  1x týdně vyzvednout ze školy a trávení volného času 15:00 – 19:30 / cca 4,5 hodiny týdně
Lokalita:  ZŠ Starostrašnická / Praha 10
Poznámka:

 

79. Dan (3 roky) – Kombinovaná vývojová dysfázie, PAS

Dan je velmi přátelské a kontaktní dítě. Sám ale nemluví a nechápe význam slov, kromě slov „ne“ a „ano“. Pokud něco chce poukazuje na to např. ukázáním ruky. Maminka by si přála zkušenějšího asistenta, aby měl již nějaké zkušenosti s prací s dětmi s autismem a aby byl schopen Dana dále posouvat. Asistence by měla probíhat v jednom z dní (PO, ÚT, ST, ČT). Asistent by měl být ostražitý a k Danovi pozorný.

Specifikum:  Kombinovaná vývojová dysfázie, PAS
Forma asistence:  domácnost
Rozsah:  dle domluvy / 5 hodiny týdně
Lokalita:  Středočeský kraj – Křížkový Újezdec
Poznámka:

 

80. Albert (12 let) – Dětský autismus, Tourretův syndrom

Bertík potřebuje doprovod každé ráno ve všední den z domova do školy. Je třeba, aby byl asistent dochvilný a Bertík tak nechodil do školy pozdě a také aby respektoval jeho zvláštnosti v chování vzhledem k jeho diagnóze. Bertík komunikuje, ale sám má problém si říci co chce, je třeba se ho tedy vyptávat, aby asistent zjistil co by Bertík potřeboval.

Specifikum:  Dětský autismus, Tourretův syndrom
Forma asistence:  doprovod
Rozsah:  PO – PÁ 7:00 – 8:00 / 5 hodin týdně
Lokalita:  Praha 5 – Krč
Poznámka: