Máte zájem stát se osobním asistentem a zajímalo by Vás, jaké jsou možnosti asistence? Podívejte se do našeho pravidelně aktualizovaného přehledu dětí, u kterých hledáme osobního asistenta.

V přehledu je vytvořen ke každému dítěti zvlášť krátký popis, včetně informací o jeho diagnóze, rozsahu asistence a místa výkonu. Každé dítě má přiřazeno jedno číslo, které slouží k jeho identifikaci v našem systému.

 

V případě zájmu pište na email nebo volejte:

Kontaktní sociální pracovnice

Bc. Veronika Fialová

kontaktni.oa@hornomlynska.cz

733 710 403

 

AKTUÁLNÍ SEZNAM MOŽNÝCH ASISTENCÍ

1. Ondra (5 let) – Autismus

Ondra by potřeboval asistenta na doprovody z MŠ do domácnosti a následné volnočasové aktivity v domácnosti, než přijdou rodiče z práce. Rodina pracuje s Ondrou formou ABA terapie. Ondra má spíše blíže k dospělým, než ke svým vrstevníkům. Dospělé bere jako autoritu, je velmi inteligentní. MŠ se nachází v Čelákovicích, stejně jako domácnost. Ondrovi je potřeba vymýšlet program a trávit s ním čas a aktivně si s ním hrát, aby se zabavil. Ondra taky chodí velmi rád ven na procházky a rád krmí kachny. Ondrovi rodiče jsou ochotni proplácet asistentovi cestu do Čelákovic. Čím více času by s Ondrou asistent trávil tím lépe, ale samozřejmě záleží také na jeho časových možnostech.

Specifikum:  Autismus
Forma asistence:  doprovod / domácnost
Rozsah:  2-3 dny v týdnu od 15:00 do 17:00 – ale pokud by mohl asistent více dní nebo na více hodin, rodina by to uvítala / 6 a více hodin  dle dohody s asistentem
Lokalita:  Čelákovice
Poznámka:

 

3. Ondra (14 let) – opožděný vývoj, opožděný vývoj řeči, problémy s jemnou a hrubou motorikou, mírná forma epilepsie

Ondra je na mechanickým vozíku, hledáme asistenta na ranní doprovody z Prahy 4 (domácnost) na Prahu 2 (Jedličkův ústav) v časovém rozmezí od 7:00 do 8:00 hod. Asistence by probíhala 3x v týdnu dle možností asistenta. Ondra je společenský a zábavný kluk.

Specifikum:  opožděný vývoj, opožděný vývoj řeči, problémy s jemnou a hrubou motorikou, mírná forma epilepsie
Forma asistence:  doprovod
Rozsah:  3x týdně dle domluvy, od 7:00 do 8:00 / 5 hodin týdně
Lokalita:  Praha 11 – Chodov, Praha 2 – Vyšehrad
Poznámka:  S

 

6. Filip (5 let) – Poruchy autistického spektra, ADHD

Filipovi hledáme asistenta, který s ním bude trávit volný čas v domácnosti v Brandýsu nad Labem – Stará Boleslav. Časový rozsah dle domluvy, 2x až 4x týdně v odpoledních hodinách minimálně na tři hodiny. Asistent by měl být hravý a umět zaujmout dítě. Od září 2018 hledáme asistenta na celý úvazek pro ASISTENCI V ZŠ Mladá Boleslav od 8:00 do 15:00.

Specifikum:  Poruchy autistického spektra, ADHD
Forma asistence:  domácnost / od září 2018 asistence v ZŠ Mladá Boleslav na celý úvazek, viz výše
Rozsah:  2x až 4x týdně v odpoledních hodinách (minimálně 3 hodiny) / 6-12 hodin týdně
Lokalita:  Brandýs nad Labem – Stará Boleslav
Poznámka:

 

8. Zoika (7 let) – Hydrocefalus, DMO – triparetická forma

Zoika potřebuje asistenta na doprovod ze školy (u stanice metra C Ládví zhruba v 14:15) a následně doprovod domů (jen dvě stanice metra) a poté se věnovat volnočasovým aktivitám. Pokud by byl asistent v nějakém směru hudebně nadaný, nebo uměl se Zoikou cvičit, rodina by to uvítala, ale není to podmínkou. Preference asistování v Pátek (není podmínkou), asistent si může vybrat 2 libovolné dny v týdnu dle časových možností (kromě Pondělí). Zoika komunikuje a pohybuje se  na vozíčku. Už dokáže stát sama na čtyřech. Sama si dokáže říct co potřebuje, je velmi chytrá a hudebně nadaná. Je ale také tvrdohlavá a ráda na sebe strhává pozornost. Nosí silné brýle kvůli zhoršenému zraku. Nemá ráda, když se o ní někdo baví s někým dalším a nekomunikuje přímo s ní.

Specifikum:  Hydrocefalus, DMO – triparetická forma
Forma asistence:  doprovod / domácnost
Rozsah:  14:00 – 17:00 2x v týdnu kromě Pondělí záleží na asistentovi / 6 hodin týdně
Lokalita:  Praha 8
Poznámka:

 

11. Janek (7 let) – Dětský autismus, MR, šedý zákal, sekundární glaukom, DMO na LHK

Janek nosí velmi silné brýle, spolupráce a sebeobsluha je minimální. Asistence by probíhala formou volnočasových aktivit, v domácnosti, nebo venku a okolí.

Specifikum:  Dětský autismus, MR, šedý zákal, sekundární glaukom, DMO na LHK
Forma asistence:  domácnost
Rozsah:  1x – 2x odpoledne PO-PA dle domluvy
Lokalita:  Beroun – ul. Komenského
Poznámka:  Nosí velmi silné brýle, spolupráce a sebeobsluha minimální.

 

17. Anička (14 let) – Downův syndrom

Anička potřebuje asistenci formou doprovodu ze školy domů nebo do Komunitního centra (KC) Motýlek (Praha 14), kde navštěvuje zájmové kroužky (možnost účastnit se aktivit společně s Aničkou), a poté domů (Praha 9). Asistence by ideálně měla probíhat ÚT-PÁ odpoledne, ÚT: 16:00-17:30, St:13:30-14:30/17:30, ČT: 13:30/15:45 – 17:30, PÁ: 12:30-15:30. Anička je velká slečna, která má k druhým lidem pozitivní vztah a u doprovodu potřebuje jen dohled.

Specifikum:  Downův syndrom
Forma asistence:  doprovod
Rozsah:  ÚT-PÁ odpoledne – upřesění rozsahu v textu / cca 7 – 12,5 hodin týdně
Lokalita:  Praha 4 – Praha 14 – Praha 9 Satalice
Poznámka:

 

20. Jakub (9 let) – Downův syndrom

Pro Kubíka hledáme asistenta od září, asistent by měl být dochvilný a spolehlivý. Kuba je velmi přátelský a společenský, se vstřícnými vrstevníky vychází velmi dobře, pokud vycítí nezájem nebo nepřátelství, uzavře se do sebe. Pokud by měl asistent výtvarné dovednosti a sportovního ducha, rodina by to uvítala. Kubík hůře komunikuje, jde mu tedy hůře rozumět. Maminka Kubíka by potřebovala občas i noční asistence.

Specifikum:  Downův syndrom
Forma asistence:  doprovod / volnočasové aktivity
Rozsah:  1 – 2 x týdně 5 hodin + dle domluvy / potřeba nočních asistencí 2x do měsíce
Lokalita:  Praha 8
Poznámka:  S

 

22. Bára (12 let) – Dětská mozková obrna, Anartrie, Epilepsie

Barča chodí sama, jen vyjímečně potřebuje vozíček. Když je nerovný terén nebo více náročný, tak je třeba držet ji alespoň za ruku, aby měla větší stabilitu. Barča je velmi akční, zvídavá, vše ji zajímá a vše chce prozkoumat. Je třeba být ostražitý pro její bezpečí. Rodina by preferovala pro asistenci slečnu, nebo ženu. Barča moc nemluví, ale velmi ráda komunikuje znakovým jazykem. Maminka Báry případnou asistentku proškolí co na Barču platí a jak s ní efektivně komunikovat.

Specifikum:  Dětská mozková obrna, Anartrie, Epilepsie
Forma asistence:  doprovod
Rozsah:  ÚT, ST, eventuelně dle domluvy 13:30 (14:00) – 15:30 / 3 – 4 hodiny týdně
Lokalita:  Jedličkův ústav – Nádraží Beroun
Poznámka:  S

 

25. Vítek (9 let) – Autismus

Asistence od října 2017 do ledna 2018. Pro Vítka potřebujeme asistenta, který by ho vyzvedl ve škole a poté ho doprovodil domů a věnoval se s ním volnočasovým aktivitám. Asistent by měl být aktivní a umět Vítka usměrnit a zaujmout. Vítek je hyperaktivní, nesoustředěný a utíká.

Specifikum:  Autismus
Forma asistence:  doprovod / domácnost
Rozsah:  v odpoledních hodinách, podle možností asistenta
Lokalita:  Praha 10 Malešice
Poznámka:

 

26. Yousef (6 let) – AHDS (genetické postižení štítné žlázy)

Asistence u Yousefa obnáší komplexní péči v domácnosti a blízkém okolí (Revoluční ul., Strančice). O víkendu (nejlépe v Sobotu) – asistence v domácnosti v odpoledních hodinách na 3 až 4 hodiny. Jednou týdně vyzvednout cca v 14:00 hod. ze stacionáře ve Strančicích a doprovodit domů – Strančice (pěšky cca 10 minut), poté asistování v domácnosti do 17 hod. Jousef je hodně zvídavý kluk, rád pozoruje, co se kolem něj děje. Má rád lidi a zvířata.

Specifikum:  AHDS (genetické postižení štítné žlázy)
Forma asistence:  domácnost / doprovod
Rozsah:  2x týdně, v SO v odpoledních hodinách 3 až 4 hod. 1x týdně doprovod domů a asistence v domácnost od cca 14:00 do 17:00.
Lokalita:  Strančice – ul. Revoluční
Poznámka:

 

27. Ondra (9 let) – Aspergerův syndrom, ADHD

Pro Ondru hledáme asistenta pro doprovody ze školy Zlíchov v 15:30 na zájmové kroužky. Každé Pondělí, Úterý a Čtvrtek. Hledáme asistenta, který je důsledný a umí si stanovit hranice, ale na druhou stranu je přátelský a komunikativní.

Specifikum:  Aspergerův syndrom, ADHD, poruchy chování, poruchy učení
Forma asistence:  doprovod
Rozsah:  PO, ÚT, ČT od 15:30 do cca 16:30 hod. / 3 hodiny týdně
Lokalita:  Základní škola Zlíchov Praha 5 – Praha 10
Poznámka:

 

29. Patrik (6 let) – Dětský autismus

Rodina si přeje pro Patrika asistenta/asistentku, který bude pro Patrička průvodcem, který si s ním bude hrát a učit ho poznávat svět kolem sebe. Rodiče pod odborným vedením pracují s Páťou řízenou terapií ABA. Na asistenci je nutná příprava předem, aby se asistent/asistentka dokázal/a Patrikovi správně věnovat. Rodiče pracují s jeho pozitivní motivací. Patrik komunikuje pomocí několika znaků, kterých ale není mnoho, takže asistent/asistentka nemusí znát znakovou řeč. Největším cílem je u Patrika přejít postupně ze znaků na slova. Asistent/asistentka by měl/a být aktivní a otevřený/á k učení se novým věcem.

Specifikum:  Dětský autismus
Forma asistence:  domácnost
Rozsah:  dle dispozic asistenta
Lokalita:  Charvatce – Jabkenice
Poznámka:  S

 

32. Karolína (8 let) – zrakové a tělesné postižení

Pro Káju hledáme již nějakého zkušenějšího asistenta, takže asistence není vhodná pro studenty. Který den v týdnu by se u Káji asistovalo, by záleželo na časových možnostech asistenta. Kája komunikuje omezeně, je třeba u ní rozvíjet učení a tvorbu nových slov. Je schopná pohybovat se samostatně lezením, nebo chůzí s oporou. Vzhledem ke zrakovému deficitu je důležité rozvíjet její hmat a dovednosti jemné motoriky. Maminka Karolínky by si přála zkušenějšího asistenta.

Specifikum:  zrakové a tělesné postižení
Forma asistence:  domácnost
Rozsah:  1 odpoledne v týdnu 15:00 – 18:00 / 3 hodiny týdně
Lokalita:  Třebochov
Poznámka:

 

36. Růženka (8 let) – Westův syndrom, receptivní vývojová dysfázie

Růžence hledáme asistenci od září na doprovody z domu do školy. Růženka je moc hodná a poslušná holka, nemá ale orientační smysl a tak by se sama ztratila a proto potřebuje do školy každý den doprovázet.

Specifikum:  Westův syndrom, receptivní vývojová dysfázie
Forma asistence:  doprovod
Rozsah:  PO – PÁ 7:00 – 8:00 nebo 6:30 – 7:30 / 5 hodin týdně
Lokalita:  Praha 5 – Jedličkův ústav
Poznámka:

 

41. Ronja (3 roky) – DMO, dušnost, zraková vada, shunt

Ronja by potřebovala asistenta „na hraní“, aby s ním mohla trávit volný čas. Rodina poptává asistenta jednou za týden na 3 hodiny s tím, že se časově přizpůsobí časovým možnostem asistenta. Ronja sama nemluví a je na plenách. Baví ji zejména zvukové hračky. Hůře se jí dýchá. Rodina by uvítala aktivnějšího asistenta, který by byl zároveň trpělivý, všímavý a rád tancuje a zpívá, případně hraje na nějaký hudební nástroj a těmto činnostem by se mohl v rámci asistence s Ronjou věnovat.

Specifikum:  DMO, dušnost, zraková vada, shunt
Forma asistence:  domácnost
Rozsah:  1x týdně na 3 hodiny
Lokalita:  Praha 7
Poznámka:

 

43. Jakub (8 let) – DMO, vozíčkář

Kuba je veselý kluk, hledáme k němu asistenci na doprovody. Cestu sám dobře zná, ale s vozíkem ji bez pomoci nezvládne. Má problém se slovním vyjadřováním, horší srozumitelnost slov, je třeba si na to zvyknout.

Specifikum:  DMO, vozíčkář
Forma asistence:  doprovod
Rozsah:  PO, ČT, PÁ 15:00 – 16:00 (pokud by asistent mohl, tak i PO a ST) / 3 – 5 hodin týdně
Lokalita:  Jedličkův ústav – Praha 4
Poznámka:

 

45. Anna (6 let) – Vývojová dysfázie, poruchy řeči

Anička špatně komunikuje, zvládne říct jen pár slov, když něco chce, tak si na to ukáže. Rozsah asistence by záležel na domluvě s maminkou Aničky. Je třeba pracovat na zlepšení komunikačních schopností, Anička má vytvořené obrázkové a písmenkové kartičky, pomocí kterých se učí. Je plně mobilní. Asistent s ní může trávit čas v domácnosti, nebo blízkém okolí.

Specifikum:  Vývojová dysfázie, poruchy řeči
Forma asistence:  domácnost
Rozsah:  1 x v týdnu odpoledne / PO nebo ÚT, zhruba od 15:00 do 17:00 (18:00) / 2-3 hodiny týdně
Lokalita:  Praha 12 Kamýk
Poznámka:

 

47. Jindra (7 let) – Nízkofunkční atypický autismus, středně těžká mentální retardaxe

Asistenci hledáme do domácnosti v rozsahu 12/13:00 – 16:00 hod., 2-4 dny v týdnu dle domluvy s rodiči. Asistent by s Jindrou trávil čas zejména volnočasovými aktivitami (hraní her, procházky, nové hobby).

Specifikum:  nízkofunkční atypický autismus, středně těžká mentální retardace
Forma asistence:  domácnost
Rozsah:  2x – 4x týdně, dle domluvy, 12:00 (13:00) – 16:00 hod. / 6 – 16 hodin týdně
Lokalita:  Říčany
Poznámka:

 

48. Dominik (10 let) – Dětská mozková obrna

Domča by potřeboval asistenci pro trávení volného času v podobě procházek zhruba 1x týdně. Je velmi společenský, přizpůsobivý a pozitivní kluk. Je závislý na invalidním vozíku. Špatně rozumí, ale umí používat znakovou řeč.

Specifikum:  DMO, poruchy řeči, poruchy učení, sluchové a zrakové postižení
Forma asistence:  domácnost
Rozsah:  1 x týdně cca 5 hodin dle domluvy
Lokalita:  Praha 7
Poznámka:  V listopadu je Domča celý měsíc lázních (asistence tedy jen říjen a poté až od prosince).

 

50. Hana (5 let) – Kleefstra syndrom (psychomotorická retardace)

Pro Haničku hledáme asistenta na ranní doprovody z Prahy 7 na Diakonii (stanice metra B Stodůlky) a odpoledne naopak. Ideálně, pokud by měl asistent tudy cestu například do školy, nebo do práce. Hanička je v kočárku, ale cesta není nijak náročná. Hanička sama nemluví, ale o základní věci si dokáže sama říct, případně má kartičky s obrázky, pomocí kterých se dorozumívá. U ranních doprovodů hledáme AKUTNĚ náhradu za stávající asistentku.

Specifikum:  Kleefstra syndrom (psychomotorická retardace)
Forma asistence:  doprovod
Rozsah:  ranní doprovod každý den 7:00 – 8:00 / odpolední doprovod 2x týdně preference ST a PÁ 13:30 – 14:30 /7 hodin týdně
Lokalita:  Praha 7 – Diakonie
Poznámka:  S

 

52. Štěpán (14 let) – Středně těžká mentální retardace, autismus

Štěpánovi hledáme asistenta k doprovodům ze ZŠ na Praze 6 Dejvice a do domácnosti na Praze 8 Dolní Chabry. Asistence by probíhala ze začátku 2x týdně, nejlépe ÚT, ČT od 13:15 do 14:15/14:30, později dle domluvy. Štěpán je spíše uzavřený, bojácný, cesta je pro něj náročná, proto by potřeboval parťáka/parťačku, který by na něj dal pozor. Maminka by uvítala asistenta zkušeného s dětmi s MR a autismem, nejlépe student/ka VŠ.

Specifikum:  Středně těžká mentální retardace, Autismus
Forma asistence:  doprovod
Rozsah:  2x týdně, nejlépe ÚT, ČT od 13:15 do 14:15 (14:30), později dle domluvy / 2 – 2,5 hodiny týdně
Lokalita:  Praha 6 Dejvice (ZŠ), Praha 8 Dolní Chabry (domácnost)
Poznámka:

 

54. Vojta (12 let) – Neurofibromatoza, autismus, ADHD,porucha řeči, reflux, centrální hypotonický syndrom

Vojta by potřeboval asistenta, který  by sním ve Čtvrtky dělal domácí úkoly v domácnosti zhruba na dvě hodinky. Hodinka/hodinka a čtvrt zaberou domácí úkoly a poté věnování se volnočasovým aktivitám nebo hrám. U Vojty je třeba nastavit pevné hranice a mít direktivnější přístup. Vojta umí používat vulgární výrazy a to zejména, když musí dělat nějakou činnost do které se mu nechce, na rodinné příslušníky je agresivní. K „cizímu“ člověku ale agresivní není. Velmi pozitivně reaguje na zvířata, hlavně kočky a psy.  Důležité: nenechávat nikdy Vojtu osamotě se svým bratrem, mohl by mu ublížit, ani na chvíli.

Specifikum:  Neurofibromatoza, autismus, ADHD,porucha řeči, reflux, centrální hypotonický syndrom
Forma asistence:  domácnost
Rozsah:  ČT 17:00 – 19:00 / 2 hodiny týdně
Lokalita:  Praha 4
Poznámka:

 

55. Tomáš (9 let) – PAS a středně těžká mentální retardace

Tomášek by potřeboval asistenci prozatím formou doprovodu a až si na sebe s asistentem zvyknou, začalo by se asistovat i v domácnosti na 1 – 2 hod., dle domluvy. Doprovody by byly ze ZŠ Chotouňská do domácnosti (Praha – Malešice) 2 – 3x týdně. Vyzvednutí v družině vždy mezi 16:00 – 16:45.

Specifikum:  PAS a středně těžká mentální retardace
Forma asistence:  doprovod / později i domácnost
Rozsah:  doprovod-2x-3x týdně, 16:00-16:45, domácnost 1-2hod.(dle domluvy) / 2-6 hodin týdně
Lokalita:  Praha 10
Poznámka:

 

56. Helenka (14 let) – Autismus s mentální retardací

Helence hledáme náhradní asistenci. Helenka je velmi milá, živá, veselá a společenská. Mentálně je na úrovni 1,5-3 letého dítěte, vyžaduje neustálou pozornost a nemůže zůstat bez dozoru. Má velký zájem o kontakt s lidmi, má ráda procházky venku, ráda tančí, plave, zbožňuje hudbu a hudební nástroje, ráda tvoří. Netrpí žádnými záchvaty ani agresivitou. Helence hledáme akčního asistenta na víkendy, případně svátky, nebo odpoledne na výlety, dlouhé procházky, nebo cvičení. Ideální asistent, pokud by měl rád turistiku a chtěl by s Helenkou podnikat různé výlety.

Specifikum:  Autismus s mentální retardací
Forma asistence:  výlety / trávení volného času
Rozsah:  dle možností asistenta / odpoledne – víkendy – klidně i svátky
Lokalita:  Zbuzany
Poznámka:  S

 

61. Peťa (4 roky) – Anoxické poškození mozku, Apalický syndrom

Petřík je plně závislý, nekomunikuje, nehýbe se. Je nutné ho polohovat, cvičit s ním, trávit s ním volný čas. V okolí domácnosti je pěkná příroda, kde by asistent s Petříkem mohl trávit čas, když by bylo pěkné počasí. Petřík přijímá pouze kašovitou stranu, přes PEG pouze tekutiny. Stále je potřeba vjemové stimulace. O Petříka se stará jeho babička, která potřebuje využít osobní asistenci, aby si během té doby mohla zařídit potřebné záležitosti, případně si odpočinout. Babička Petříka by si přála asistenta, který má svoji práci rád a bude mít rád i Petříka.

Specifikum:  Anoxické poškození mozku, Apalický syndrom
Forma asistence:  domácnost nebo blízké okolí
Rozsah:  1 x týdně, nejspíše PO cca 7:00 – 14:00/15:00 / 7-8 hodin týdně
Lokalita:  Husinec-Řež
Poznámka:

 

65. Michal (7 let) – Dětský autismus, ADHD

Míša nemluví, používá jen několik slov a špatně rozumí. Má rád vlaky, autobusy, tramvaje. Rád se na ně dívá i jimi rád jezdí, také má moc rád pohádky. Potřebuje asistenta do domácnosti v dopoledních hodinách. Rodina by si přála empatického a trpělivého asistenta, který je pozitivně naladěný.

Specifikum:  Dětský autismus, ADHD
Forma asistence:  domácnost
Rozsah:  ST, ÚT 15:30-18:30 + jedno odpol. o víkendu, dle dohody s asistentem / 6 – 9 hodin týdně
Lokalita:  Praha 5
Poznámka:

 

66. Antonín (5 let) – PAS, opožděný psychomotorický vývoj

Toník je vcelku klidné dítě, ale také se dokáže vztekat, když chce například nějakou sladkost. Největší potíže jsou s komunikací, nemluví, používá několik znaků. Je zvyklý v MHD, dobře si zvyká na nové lidi. Používá pleny, ale učí se být bez nich. Moc rád zpívá.

Specifikum:  PAS, opožděný psychomotorický vývoj
Forma asistence:  domácnost / doprovod
Rozsah:  2-3 dny v týdnu / vyzvedávání cca ve 14:30 – přesun z Pankráce do Petrovic a následný pobyt doma do cca 17:00 / 5-7,5 hodin  týdně
Lokalita:  Praha 10 Petrovice
Poznámka:

 

68. Barča (14 let) – Prader-Willy syndrom, Diabetes 2. typu, Skolióza

Barča by potřebovala asistenta, který by pro ni byl dobrým kamarádem/kamarádkou, trávil s ní volný čas. V době asistence by spolu mohli zajít na kafíčko, na procházku, věnovat se výtvarným činnostem, účast na rodinných akcích. Barča by potřebovala, aby ji měl asistent rád a věnoval se jí, aby v něm měla oporu a porozumění. Barča je veselá holka se smyslem pro humor. Sama je plně mobilní, samostatná, jen potřebuje oporu na nerovném povrchu, případně do schodů, protože je to pro ni náročnější.

Specifikum:  Prader-Willy syndrom, Diabetes 2. typu, Skolióza
Forma asistence:  domácnost
Rozsah:  PO, ČT od 9:00 do 14:00 (15:00)
Lokalita:  Ondřejov (Praha-východ)
Poznámka:

 

70. Tobiáš (4 roky) – Syndrom fragilního X chromozomu

Tobiášek má rád, když se mu vypráví pohádky a zpívá se mu. Také má velmi rád pastu na zuby a kartáček. Doma je vysazován na nočník, ale jinak je na plenách. Je třeba ho k různým činnostem přinutit, jinak upadá do stereotypů. Nemluví a komunikuje neverbálně, ale většinou rozumí tomu, co se po něm žádá, vokalizuje. Fakt, že nemluví, jej frustruje a často rozhazuje věci kolem sebe a dělá nepořádek. Hračky zkoumá, ale nehraje si s nimi, protože to neumí. Neuvědomuje si možná nebezpečí, proto je třeba aby byl asistent ostražitý. Má skvělou paměť, rád vaří, krájí ovoce, uklízí, čte si, poslouchá hru ba hudební nástroje a miluje vodu. V případě spokojenosti rodiny s asistentem možnost finančního ohodnocení nad rámec stanovené mzdy.

Specifikum:  Syndrom fragilního X chromozomu, Středně těžká mentální retardace, opožděný psychomotorický vývoj a vývoj řeči, porucha  autistického spektra
Forma asistence:  domácnost / doprovod
Rozsah:  PO-PÁ doprovod do a ze školky, na terapie, společné rodinné akce a trávení času v domácnosti, případně i asistence v noci –  přespání u rodiny v domácnosti / 10-15 hodin týdně
Lokalita:  Praha 4 – Holubice (hipoterapie)
Poznámka:

 

71. Štěpánka  (4 roky) – Těžké kombinované postižení, epilepsie, svalová hypotonie, zaveden PEG

Štěpánka je v kočárku, sama se nepohybuje, krmí se pomocí PEGu a je na plenách. Vzhledem k epilepsii má občasné záchvaty, za poslední měsíc měla 5krát, lze jim ale předcházet dodržováním určitých pravidel. Komunikuje neverbálně projevy libosti a nelibosti – úsměv, případně kňourání. Je ale spíše veselý typ. Rodina by si představovala náplň asistence jako pohodovou, protože Štěpánka je ve večerních hodinách už značně unavená, takže by stačilo vzít ji v kočárku třeba na procházku. Má ráda pozornost a mazlení.

Specifikum:  Těžké kombinované postižení, epilepsie, svalová hypotonie, zaveden PEG
Forma asistence:  domácnost
Rozsah:  PO (16:00) 17:00 – 19:00, ST 19:30 – 20:30 / 3-4 hodiny týdně
Lokalita:  Středočeský kraj – Všestudy
Poznámka:

 

72. Izabelka  (3 roky) – SMA Typ 2

Rodina hledá pro Izabelku asistenta, který žije poblíž domácnosti, aby nebyl omezen cestováním z Prahy. Jednalo by se o volnočasové aktivity, kdy by asistent trávil s Izabelkou čas. Izabelka je šikovná, velmi dobře rozumí. Pohybuje se samostatně na malém vozíčku.

Specifikum:  SMA Typ 2
Forma asistence:  domácnost
Rozsah:  2-3x v týdnu na 2-5 hodin / 4-15 hodin týdně
Lokalita:  Žďár (Sedlčansko)
Poznámka:

 

74. Edvard (3 roky) – po CMV infekci: středně těžká až sluchová ztráta, opožděný PMV, centrální hypotonie, opožděný vývoj řeči

Asistent by Edu vyzvedl ze školky a byl s ním do té doby, než by jeho maminka skončila v práci. Maminka by si přála, aby se asistent snažil Edu rozvíjet a posouvat dál a věnoval se mu. Eda má rád společnou činnost a legraci, je hyperaktivní, má rád kontakt. Miluje zvířátka, knížky, obrázky,chození na hřiště. Je třeba aby byl asistent ostražitý, protože Eda sní a vypije na co přijde. Také si není schopen říci, že mu je zima nebo teplo. Celkově je veselý kluk, hodně se směje a moc rád dělá vylomeniny.

Specifikum:  po CMV infekci: středně těžká až sluchová ztráta, opožděný PMV, centrální hypotonie, opožděný vývoj řeči
Forma asistence:  v domácnosti / MŠ / doprovod
Rozsah:  PO, ÚT vyzvednutí kolem poledne ze školky,doprovod domů a asistování do odpoledne / cca 10 hodin týdně
Lokalita:  Praha 4
Poznámka:

 

76. Míra (8 let) – Dětský autismus, lehká mentální retardace

Mireček je v celku bezkonfliktní kluk, není agresivní a nemá autistické záchvaty. Špatně mluví a hůře se soustředí. Nemá problém s novými lidmi, vychází se všemi dobře. Je třeba dávat na něj na ulici pozor, neuvědomuje si nebezpečí při přecházení silnice, je třeba být ostražitý. Asistence by probíhala tak, že by asistent vyzvedl Míru ve škole, zhruba do 15:30 a poté ho doprovodil na kroužek, kde by na něj počkal a následně domů, škola je zhruba 1,5 km od domácnosti. Případně by asistent Míru vyzvedl ve škole  a trávil s ním volný čas venku, v domácnosti, nebo s ním dělal domácí úkoly případně logopedické cvičení cca do 18:00 hodin.

Specifikum:  dětský autismus, LMR
Forma asistence:  domácnost / doprovod / zájmové kroužky
Rozsah:  2x – 3x týdně dle domluvy / 5 – 7,5 hodiny týdně
Lokalita:  Mníšek pod Brdy
Poznámka:

 

77. Kristýna (14 let) – šedý, zelený zákal, sluchové a řečové dysfunkce, částečně autismus, slabá mentální retardace, syndrom epidermálního névu verukózního charakteru

Kristýnka potřebuje asistenta především jako kamaráda pro trávení volného času, aby věděla, že ji má také rád někdo jiný než její rodina a aby se měla komu svěřovat jako kamarádce/kamarádovi. Náplň asistence by probíhala jako volnočasové aktivity, zajít si do kavárny na kávu, zúčastnit se rodinných oslav. Poté například vaření, pečení, nebo plavání, protože to jsou Kristýnčiny oblíbené činnosti. Asistence by probíhala dle domluvy buď v Praze, nebo v domácnosti v Charvatcích.

Specifikum:  šedý, zelený zákal, sluchové a řečové dysfunkce, částečně autismus, slabá mentální retardace, syndrom epidermálního névu  verukózního charakteru
Forma asistence:  domácnost
Rozsah:  v odpoledních hodinách dle domluvy s asistentem zhruba 2x týdně / cca 10 hodin týdně
Lokalita:  Charvatce / Praha
Poznámka:

 

78. Jirka (12 let) – DMO s levostrannou převahou, opožděný vývoj řeči, dysartrie, možnost epilepsie

Jirka je přátelský kluk se smyslem pro legraci. Je velmi společenský. Potřeboval by asistenta, který by ho vyzvedl ve škole zhruba v 15:00 a věnoval se s ním volnočasovým aktivitám zhruba do 19:30 hodin. Jirkovi jde hůře rozumět vzhledem k jeho opožděnému vývoji řeči, asistent se na něj musí více soustředit, když s ním komunikuje. Doposud měl Jirka epileptické záchvaty pouze v mělkém spánku, nikoliv v bdělém stavu, ale maminka by byla raději, kdyby již měl asistent alespoň nějaké zkušenosti s epilepsií.

Specifikum:  DMO s levostrannou převahou, opožděný vývoj řeči, dysartrie, možnost epilepsie
Forma asistence:  doprovod / domácnost / zájmové kroužky
Rozsah:  1x týdně vyzvednout ze školy a trávení volného času 15:00 – 19:30 / cca 4,5 hodiny týdně
Lokalita:  ZŠ Starostrašnická / Praha 10
Poznámka:

 

79. Dan (3 roky) – Kombinovaná vývojová dysfázie, PAS

Dan je velmi přátelské a kontaktní dítě. Sám ale nemluví a nechápe význam slov, kromě slov „ne“ a „ano“. Pokud něco chce poukazuje na to např. ukázáním ruky. Maminka by si přála zkušenějšího asistenta, aby měl již nějaké zkušenosti s prací s dětmi s autismem a aby byl schopen Dana dále posouvat. Asistence by měla probíhat v jednom z dní (PO, ÚT, ST, ČT). Asistent by měl být ostražitý a k Danovi pozorný.

Specifikum:  Kombinovaná vývojová dysfázie, PAS
Forma asistence:  domácnost
Rozsah:  dle domluvy / 5 hodiny týdně
Lokalita:  Středočeský kraj – Křížkový Újezdec
Poznámka:

 

80. Albert (12 let) – Dětský autismus, Tourretův syndrom

Bertík potřebuje doprovod každé ráno ve všední den z domova do školy. Je třeba, aby byl asistent dochvilný a Bertík tak nechodil do školy pozdě a také aby respektoval jeho zvláštnosti v chování vzhledem k jeho diagnóze. Bertík komunikuje, ale sám má problém si říci co chce, je třeba se ho tedy vyptávat, aby asistent zjistil co by Bertík potřeboval.

Specifikum:  Dětský autismus, Tourretův syndrom
Forma asistence:  doprovod
Rozsah:  PO – PÁ 7:00 – 8:00 / 5 hodin týdně
Lokalita:  Praha 5 – Krč
Poznámka:

 

83. Eliška (12 let) – Ageneze Corpus Callosum

Eliška je na speciálním vozíčku, protože se sama nemůže pohybovat. Je velmi veselá a nikdy není konfliktní. Na základě její diagnózy nemluví a je na plenách. Doma má Eliška i svého asistenčního pejska. Asistent/ka by měla být fyzicky zdatnější, aby zvládla Elišku například vyndat z vany (váží cca 20 kilo). V případě, že by asistent uměl s Eliškou i cvičit, tak by byl finančně ohodnocen nad rámec mzdy. Asistence by probíhala tak, že by asistent/ka vyzvedl/a v DC Paprsek na Proseku a hromadnou dopravou s ní jel domů na Černý Most(v metru jsou výtahy, takže není třeba bát se schodů). Následně by byl s Eliškou v doma až do druhého rána, případně alespoň do 24:00 toho dne. Prostory pro přespání asistenta jsou zajištěny. V případě, že by jezdil asistent domů v noci, maminka Elišky je ochotna hradit asistentovi/asistentce i taxi domů.

Specifikum:  Ageneze Corpus Callosum
Forma asistence:  doprovod / domácnost
Rozsah:  2x v týdnu – preference ČT a PÁ – cca od 17:00 (19:00) do druhého dne do rána, případně alespoň do 24:00 / 24 nebo 10 hodin   týdně
Lokalita:  Praha 9
Poznámka:

 

85. Jeremiáš (5 let) – opožděný psychomotorický vývoj

Asistence by probíhala v domácnosti v odpoledních hodinách, s tím, že by asistent došel do domácnosti cca na 16:30 do 19:30. Náplní asistence by byly procházky, hraní a trávení volného času. V případě ochoty asistenta, by rodiče uvítali asistenci i během dne a to zejména v období prázdnin, případně o víkendech, to by bylo ale pouze nárazovou záležitostí. Jeremiáš je na plenách, potřebuje tedy zajištění osobní hygieny, nerozumí řeči a není schopný moc komunikovat. Je plně mobilní. Asistent by měl být trpělivý zejména proto, že Jeremiáš je často hlučný a to zejména při projevech nelibosti, bohužel vzhledem ke komunikační bariéře často rodina neví, z čeho jeho nelibost pramení.

Specifikum:  opožděný psychomotorický vývoj
Forma asistence:  domácnost
Rozsah:  ve všechní dny odpoledne zhruba od 16:30(17:30) do 19:30 / cca 15 hodin týdně – možno více i méně
Lokalita:  Praha 9
Poznámka:

 

86. Kristýnka (6 let) – DMO, tělesné, mentální, zrakové, kombinované

Náplní asistence by bylo vyzvednutí Kristýnky v mateřské školce (3 min. chůze od místa bydliště) a následné trávení volného času v domácnosti. V odpoledních hodinách zpravidla Kristýnka alespoň hodinku spí, takže ji nechat si odpočinout a prospat se a následně si s ní hrát, případně ji dát svačinku. Protože Kristýnka sama nechodí, potřebuje tedy asistenta, který bude mít dostatek síly aby ji unesl (váží cca 13 kg). Co se týče jídla, tak jí normální stravu a pije ze lžičky. Dokáže vyjádřit co se jí líbí a co nikoli.

Specifikum:  DMO, tělesné, mentální, zrakové, kombinované
Forma asistence:  doprovod / domácnost
Rozsah:  ÚT, ST, ČT, případně i PÁ od 15:30 do 18:30, asistence může být i o víkendu / 12-15 hodin týdně  – možno i méně, záleží na mostech asistenta
Lokalita:  Praha 18
Poznámka:

 

87. Matouš (8 let) – kombinovaná vývojová dysfázie, CMP

Matouš je klidný chlapec, s těžkou poruchou řeči a osobnosti, občas se ale vzteká kvůli tomu, že se nedokáže vyjádřit. Jeho pozornost je třeba upoutat. Asistence by začínala vyzvednutím Matouše ze ZŠ, následný doprovod a asistence v domácnosti dokud nepřijdou rodiče domů. Rodina by velmi uvítala, kdyby asistent s Matoušem navštěvoval například i logopedii, nebo plavání v rámci rehabilitace. V domácnosti se v odpoledních hodinách bude pohybovat ještě Matoušův bratr (11 let), který je ale zcela zdravý a samostatný. Rodina by také preferovala dlouhodobější spolupráci, protože si Matouš hůře zvyká na nové lidi.

Specifikum:  kombinovaná vývojová dysfázie, CMP
Forma asistence:  doprovod / domácnost
Rozsah:  3x týdně v odpoledních hodinách cca 4-5 hodin denně / záleží na možnostech asistenta, může být i méně
Lokalita:  Praha 9
Poznámka:

 

 89. Yousef (7 let) – těžké psychomotorické postižení, DMO, Kvadruspasticita, shunt, epilepsie

Asistence u Yousefa by probíhala v domácnosti a to tak, že by ho asistent převzal po příjezdu autobusem ze školky, dovedl by ho domů, nakrmil, přebalil, případně dát odpočinout po celém dni a poté trávit společně volný čas. Asistence by probíhala zhruba 2x do týdně (preference na Úterý a Čtvrtek) ve dnech na základě časových možnostech asistenta (kromě Pátku, to asistenci rodina nepotřebuje). Rodina by byla ráda za zkušeného asistenta s pozitivním přístupem. V případě zájmu, by asistentovi nabídli i větší časový rozsah. Yousef je na vozíčku. V případě, že by byl Yousef lehce nachlazen a nemohl kvůli tomu do školy, asistence by probíhala v daný den doma místo školky. Yousef je velmi společenský, potřebuje stálou pozornost, neumí se sám zabavit.

Specifikum:  těžké psychomotorické postižení, DMO, Kvadruspasticita, shunt, epilepsie
Forma asistence:  domácnost
Rozsah:  2x týdně 16:00 – 19:00 (20:00)
Lokalita:  Praha 10
Poznámka:

 

 90. Tomáš (12) – Autismus, středně těžká mentální retardace

Tom potřebuje asistenta zejména v ÚT pro doprovázení ze školy na plavání a následně domů. Dále by byla rodina také velmi ráda za asistenci o víkende a to jednou za 14 dní v odpoledním nebo večerním čase. Asistence v Úterý by probíhala tak, že by asistent Toma vyzvedl zhruba v 15:00 hodin a doprovodil ho na plavání do Jedličkova ústavu a po plavání ho odvedl domů. Tento rozsah by byl zhruba na 3 hodinky. Tom je  bezproblémový, rád si povídá. Občas je nervózní v době úplňku.

Specifikum:  Autismus, středně těžká mentální retardace
Forma asistence:  doprovod / domácnost
Rozsah:  ÚT 15:00 – 18:00 / 1 x za 14 dní asistence odpoledne, večer o víkendu 4- 6 hodin / 3-9 hodin týdně
Lokalita:  Praha 5
Poznámka:

 

 91. Tadeas (9 let) – DMO, centrální porucha zraku

Tadeas by potřeboval asistenta na doprovody z Jedličkova ústavu do Roztoků (z Dejvické tam jede přímý autobus), nebo doprovázet i na kroužek:

PO a ČT – vyzvednout Tadease v 16:45, nejpozději v 17:00 z družiny a doprovodit domů.

ÚT, ST, PÁ – vyzvedávat v 15:00 a následný doprovod domů.

Jednou za čas (zhruba jednou za 14 dní v Úterý) má kroužek, takže by se čas vyzvedávání lišil a to: 16:00.

Tadeas je na vozíčku, ale komunikuje, dobře rozumí, hůře se vyjadřuje, je chytrý. Cesta v rámci vozíčku bezproblémová.

Specifikum:  DMO, centrální porucha zraku
Forma asistence:  doprovod
Rozsah:  PO – PÁ různé časy (viz výše) / 10 hodin týdně
Lokalita:  Roztoky (Praha západ – Stř.kraj)
Poznámka: